Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

HE3DA:
Dokončení certifikace a zahájení výroby baterií již letos


Společnost HE3DA dokončila výstavbu obří haly nedaleko Havířova, kde se má již letos na podzim zahájit výroba bateriových systémů pro skladování energie. Oznámil to minulý týden investor a akcionář HE3DA Radomír Prus ve svém rozhovoru pro deník E15.

Investice v řádu miliard korun

Nová továrna na baterie vzniká pod názvem Magna Energy Storage (MES) v Horní Suché u Havířova. Budou se zde vyrábět baterie podle patentu společnosti HE3DA. Jedná se o jednu z největších obřích továren na výrobu baterií v Evropě.


Investice za 1,3 miliardy korun má být hotova do podzimu, kdy se počítá s rozjezdem sériové výroby. Celá výroba baterií bude plně robotizovaná. Výstavba je realizována díky soukromým investicím v hodnotě miliard korun z privátních zdrojů, bez státních dotací a podpor. Do projektu MES investují čeští investoři jsou soustředěni ve fondu Battery Unite.

V první etapě se počítá s roční kapacitou výroby baterií ve výši až 170 MWh (megawatthodin). Výhledově by to mělo být dokonce 1,2 GWh (gigawatthodiny), což by vyžádalo rozšíření provozu za zhruba 5,6 miliardy korun.

Již na podzim se v Horní Suché začaly instalovat první výrobní technologie. „Nová továrna umožní plně automatizovanou výrobu, kterou lze plynule měnit podle požadavku zákazníků. Baterie jsou velmi bezpečné, skoro nezničitelné a velmi snadno se dají zapojovat do velkých energetických bank, otevřou novou etapu pro plné využití obnovitelných zdrojů," zdůraznil Prus.

Dostupnost baterií na trhu až v roce 2020

Podle hlavního investora Radomíra Pruse, většinového vlastníka MES, by první baterie mohly být na trhu už na konci roku, ovšem čistě teoreticky. „Už teď víme, že první rok vyprodají naše zásoby sami investoři, což jsou firmy, které do nás investovaly částečně i proto, že baterie potřebují pro své účely,“ nastiňuje plány firmy Prus.

„Poté se už ale zaměříme na trh velkých úložišť, kde očekáváme zájem například nemocnic, továren a všech firem, které našimi baterkami budou moci nahradit generátory na stabilizaci sítě,“ dodává Prus.

Baterie, kterou patentovala společnost HE3DA, dokáže sloužit jako energetická banka pro skladování velkého množství energie za velmi nízkou cenu, ale s vysokou bezpečností. Dva základní typy baterií budou sloužit buď jako energetická banka pro skladování velkého množství energie za co nejnižší cenu, nebo budou mít využití v elektromobilech či v energetice jako zásobárna velmi rychle dostupné energie.

Vývoj a certifikace

V červnu 2018 HE3DA oznámila, že zahájila certifikační proces. V této souvislosti se firma obrátila na nezávislou německou zkušebnu TÜV. První výsledky certifikace by měly být známy do konce března letošního roku.

HE3DA investovala do vývoje své technologie více než 250 milionů korun. Podle sdělení společnosti již baterie prošla testováním v akreditované zkušební laboratoři ČVUT, které podle Pruse potvrdilo, že splňuje očekávané parametry.

V listopadu 2018 byly první baterie HE3DA instalovány jako záložní zdroj pro extrémní podmínky v Black Rock Dessert v americkém státě Nevada. Na projektu se firma podílí ve spolupráci s místní Nevadskou univerzitou.

„Pro naši společnost je projekt velkou výzvou kvůli extrémním podmínkám pouště, vysokým teplotám a také kvůli diverzifikovaným energetickým vstupům do bateriového úložiště,“ řekl zakladatel společnosti Dr. Jan Procházka.

Více na: solarninovinky.cz ►, E15.cz ►
28. 1. 2019