Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Větrná elektrárna vyšší než Eiffelova věž

Norská společnost Wind Catching Systems (WCS) velkolepě debutovala s kolosální soustavou plovoucích větrných turbín, která podle ní dokáže ročně vyrobit pětkrát více energie než největší jednotlivé turbíny na světě - a zároveň snížit náklady natolik, aby byly okamžitě konkurenceschopné s cenami v síti.

Po planetě profukuje spousta větrné energie. Stačí jenom vymýšlet co nejvíce efektivní systémy, které by tuto energii dokázaly těžit. Norská společnost Wind Catching Systems (WCS) nedávno představila pozoruhodný plovoucí systém Windcatcher, který to umí velice dobře. Je vskutku kolosální a svým výkonem několikanásobně předčí největší světové větrné turbíny. Oproti nim je přitom výrazně levnější a mohl by jim ihned v pohodě konkurovat.

V dnešní době jsou v mořích k vidění velké větrné turbíny. Plovoucí Windcatcher je sice také velký, ale funguje podobně jako velká segmentová zrcadla velkých teleskopů. Stejného nebo ještě lepšího efektu při těžbě větrné energie dosahuje využitím velkého počtu malých rotorů. Windcatcher by měl být levnější, praktičtější, odolnější a výkonnější než srovnatelně velké větrné turbíny.


Porovnání velikosti systému Windcatcher s různými známými objekty

Systém Windcatcher se svou výškou 324 metrů podstatně přesahuje pařížskou Eiffelovu věž. Na jeho konstrukci může být umístěno mnoho rotorů, podle dostupných údajů 117. K provozu systému bude možné využít zkušenosti těžařů ropy a zemního plynu, kteří pracují v oceánu. Podle WCS nabízejí rotory Windcatcheru dvojnásobnou aktivní plochu oproti momentálně největším konvenčním větrným turbínám.

Pouze jedna z těchto soustav by podle společnosti WCS mohla nabídnout dvojnásobek obtékané plochy největších konvenčních větrných turbín na světě - Vestas V236 o výkonu 15 MW - a její menší rotory by mohly fungovat mnohem lépe při rychlosti větru nad 40 až 43 km/h, kdy mají větší turbíny tendenci začít naklánět své lopatky, aby omezily produkci a ochránily se před poškozením. Podle společnosti WCS je celkový efekt 500procentní zvýšení roční produkce energie, přičemž každá soustava by měla vyrábět dostatek energie pro 80 000 evropských domácností.

Další předností Windcatcheru je modulární konstrukce, která se skládá z menších částí, jejichž výroba, doprava a montáž je jednodušší oproti velkým jednotlivým větrným turbínám. Jakmile je na moři instalovaná spodní plovoucí část Windcatcheru, tak je možné stavbu dokončit přímo na místě. Nejsou přitom nutné speciální jeřáby nebo plavidla, které celou záležitost dále prodražují. Konstrukce Windcatcheru má rovněž snadnější údržbu. Podle společnosti WCS je nemalou předností i to, že Windcatcher by měl mít životnost asi 50 let, zatímco u velkých turbín je to zhruba 30 let.

V porovnání s pozemními větrnými parky a solárními elektrárnami je sice Windcatcher stále o něco nákladnější na výrobu elektřiny, ale oproti stávající mořským systémům je úspornější. Další věc je, že momentální odhady nákladů vycházejí z počátečních instalací systémů. V případě jejich rozšiřování se výsledné ekonomické náklady na Windcatchery budou snižovat. Na druhou stranu, WCS ještě neposkytli detaily o svých prototypech, takže si na potvrzení jejich ambiciózních prohlášení ještě budeme muset ještě nějaký čas počkat.

Společnost má podporu investičních společností North Energy a Ferd a technologii vyvinula ve spolupráci s dodavatelem větrných elektráren na moři, společností Aibel, a Institutem pro energetické technologie IFE.


Zdroje:
osel.cz ► , 10. června 2021
nase-voda.cz ► , 22. června 2021
Literatura: New Atlas ► 7. 6. 2021., ilustrační grafika (porovnání Windcatcher a Eiffelova věž): Wind Catching Systems