Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Druhá největší vodní elektrárna v Číně začala vyrábět elektřinu

Vodní elektrárna Paj-che-tchan na řece Jang-c’-ťiang v Číně začala dnes vyrábět elektřinu. Informovala o tom čínská státní televize CCTV. První dvě turbíny, každá o výkonu jeden gigawatt (GW), zahájí ostrý provoz po třídenní zkoušce. Projekt, který bude po elektrárně Tři soutěsky z hlediska instalovaného výkonu druhý největší v Číně, má být dokončen příští rok v červenci. Prezident Si Ťin-pching vyzdvihl technologickou vyspělost elektrárny, která bude mít celkem 16 turbín.

Přehrada leží na hranici mezi jihozápadními provinciemi Jün-nan a S‘-čchuan a postavila ji společnost China Three Gorges Corporation. Je součástí kaskády přehrad na horním toku řeky Jang-c‘-ťiang. Developer uvádí, že jde o jeden z největších a nejnáročnějších inženýrských projektů v Číně. Hráze vystupují do výšky 289 metrů a výstavba díla trvala čtyři roky.

Projekt je součástí národního programu výroby elektřiny a její dodávky do oblastí s vysokou spotřebou energie na východním pobřeží. Má také posílit kontrolu nad vodními toky v období silných letních povodní.


Vodní elektrárna Paj-che-tchan na řece Jang-c’-ťiang v Číně ve stavbě

Elektrické vedení ultra vysokého napětí (UHV) elektrárnu spojí s provincií Ťiang-su. Začalo se budovat koncem loňského roku a spuštění se čeká příští rok. Na schválení Pekingu čeká i podobné propojení s východní provincií Če-ťiang.

Provincie ve východní a střední Číně s větším počtem obyvatel a rozvinutější ekonomikou se v obdobích nejvyšší poptávky potýkají s nedostatkem elektřiny. Kromě toho se regiony, které byly při výrobě elektřiny závislé na uhlí, snaží najít čisté zdroje energie.

Přehrazování řeky Jang-c‘-ťiang a jejích přítoků kritizují ochránci přírody. Nadměrné inženýrské úpravy toku podle nich zničily hlavní biotopy a poškodily přirozené záplavové oblasti.

Zdroj: oenergetice.cz ► , 28. června 2021