Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Obnovitelné zdroje potřebují jadernou energii, aby byly efektivní

Sluneční a větrná energie mají dnes v globálním měřítku stejný podíl na výrobě nízkouhlíkové elektřiny jako tomu bylo před dvaceti lety. Přes veškerou podporu, které se jim dostává a přes nárůst instalací. Podle Johna Gormana, ředitele Canadian Nuclear Association (CNA), je to důkazem toho, že obnovitelné zdroje energie musejí spolupracovat s jadernou energií, aby bylo vůbec někdy možné dosáhnout v globálním měřítku nulových emisí.

Než John Gorman přestoupil do CNA, byl ředitelem Canadian Solar Industries Association (CanSIA). V červenci 2020 se CanSIAa Canadian Wind Energy Association (CanWEA) spojily s Canadian Renewable Energy Association a vytvořily společnou asociaci pro větrnou energii, sluneční energii a skladování energie. K jaderné energii přešel J. Gorman podle svých slov proto, že v Kanadě nebyl v oblasti obnovitelných zdrojů (OZE) tak rychlý pokrok v rámci dekarbonizace elektřiny jako jinde ve světě. Před 20 lety se OZE ve světě podílely na výrobě čisté elektřiny 36 %. Dnes jsme na stejném procentu, a to navzdory nynějším velmi nízkým nákladům na větrnou a sluneční energii a vysokým investicím a velké podpoře novým instalacím OZE ve světě.

Jaderná energie je přirozeným přítelem OZE. Je jasné, že OZE se svou nestálou a nepředpověditelnou povahou budou potřebovat partnera, ale je rovněž zřejmé, že to nebudou plynové ani uhelné elektrárny, které by se měly utlumovat.

I nadále bude potřeba provozovat stávající jaderné elektrárny ve světě a nové budovat, ať již to budou konvenční velké reaktory nebo pokročilé malé modulární reaktory. Pokud jde o Kanadu, ta modernizuje většinu svých jaderných bloků, které zde dnes vyrábějí 15 % čisté elektřiny.

Kanada je také přední zemí na světě v oblasti vývoje malých modulárních reaktorů. Modernizace reaktorů zahrnuje různé inovace, nikoliv jen přímo ve výrobě elektřiny a tepla, ale také pro využití v jiných oblastech, např. v lékařské vědě. Kanada spolupracuje s celou řadou mezinárodních organizací, jako je například Nuclear Energy Institute (NEI) v USA, pracuje na plnění cílů v oblasti nulových emisí a pomáhá jiným zemím, aby rovněž navazovaly partnerské vztahy s jinými národy v rámci jaderného průmyslu.

Optimistický a zároveň realistický pohled

Na otázku proč je tak optimistický ohledně budoucnosti jádra, Gorman odpověděl: „Jsme svědky rostoucího globálního uznávání jaderné energie jako zdroje energie bez uhlíkových emisí dnes i pro budoucnost. A jsme také na začátku měnící se politiky,neboť lidé, kteří dříve odmítali jadernou energii, nyní mění názory a snaží se pochopit její úlohu při dekarbonizaci světové ekonomiky.

Jsme svědky nadšení, které doprovází aplikace malých modulárních reaktorů, které umožní vstoupit do oblastí, o nichž se dříve ani nediskutovalo. Týká se to například používání vysokoteplotních reaktorů, které dodávají čistou tepelnou energii pro nové technologie.

Jádro se stane partnerem pro intermitentní (nestálé) energetické zdroje, jako je větrná a sluneční energie. Stále více si uvědomujeme, že s těmito favorizovanými technologiemi nepostupujeme dostatečně. Jakkoliv potřebné a důležité jsou sluneční a větrná energie a řešení otázky skladování energie, stále budeme potřebovat hlavně velké množství čisté elektřiny – a to může být dvojnásobně až trojnásobně větší než je současná globální poptávka.

Bez jádra nebude možno skutečně dekarbonizovat globální ekonomiku ve velkém měřítku. A jaderná energie je jedinou technologií, která v praxi potvrzuje svou schopnost pomáhat plnit tento cíl. Nové technologie, reprezentované například malými modulárními reaktory, mají velký potenciál pomáhat obnovitelným zdrojům energie zajišťovat čistou tepelnou energii. Proto jsem velmi optimistický a věřím, že jaderné energie je nevyhnutelně zapotřebí.“

Zdroj: 3pol.cz ►, Václav Vaněk, 11. srpna 2021,
World Nuclear News, 10. 6. 2021: „Renewables need nuclear to be effective“, says Gorman,