Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Bude větší podpora OZE ??

Česká energetická legislativa se pravděpodobně změní. Míříme k větší podpoře obnovitelných zdrojů (OZE). Stejnou cestu volí i sousední Německo, které chystá expanzi v bateriovém průmyslu a pokračuje v odklonu od uhlí. Česko řeší i dostavbu jaderných zdrojů, na toto téma hovořil premiér Andrej Babiš s americkým ministrem energetiky Rickem Perrym. Ropa po delším poklesu ceny opět zdražuje.

Ministerstvo průmyslu předkládá dvě zásadní novely. Jednu o podporovaných zdrojích (NZPOZE), druhá je novela energetického zákone (NEZ). První zmíněná norma stojí za zmínku hlavně kvůli zavedení principu aukcí pro obnovitelné zdroje a kontroly překompenzace, druhá kvůli legislativnímu zakotvení bateriové akumulace energie. Oba návrhy jsou nyní v připomínkovém řízení.

Součástí energetických aukcí se však nestanou velké solární parky, ministerstvo podpoří jen menší projekty. Premiér Andrej Babiš dokonce řekl, že hledá cestu, jak stávajícím parkům dotace snížit. Trendem totiž je instalovat solární panely například na střechy domů či elektromobilů. Podíl sluneční energie i obnovitelných zdrojů obecně chce zvýšit i Evropský parlament. Uvádí to v klimatických cílech pro rok 2030, které minulý týden schválil. Společnosti, které se fotovoltaikou zabývají, díky politické podpoře profitují. Například skupina Photon Energy ve třetím čtvrtletí vydělala o 25,8 % více.

Premiér Babiš minulý týden řešil českou energetiku i v globálních souvislostech, když se setkal s ministrem energetiky USA Rickem Perrym. Babiš Perrymu sdělil, že Česko má zájem o rozvoj jaderných zdrojů. Americká společnost Westinghouse se o dostavbu bloků českých atomových elektráren uchází. S těžkým rozhodováním o celém projektu Babišovi pomůže nový poradce pro jadernou energetiku Jaroslav Míl.

Ropa znovu zdražuje, tentokrát kvůli vyhlídkám na snížení těžby kartelu OPEC. Pohonné hmoty v Česku přesto zlevnily. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) čeká, že příští rok se globální trh s ropou dostane do přebytku. Přispět k tomu může i irácké naleziště v Kirkúku, kde byla po roce obnovena těžba.

Změny v německé energetice pokračují. Země chce za pomoci dotací stimulovat výrobu baterií a zvýšit podíl Evropské unie na globálním trhu na 30 %. Cílem je zbavit se závislosti na Číně. Německo také pokračuje v ústupu od fosilních zdrojů. Tamní uhelná komise doporučila začít s první vlnou odstavování uhelných elektráren do roku 2022. Cena suroviny i proto prudce klesá, hlavním důvodem nižší ceny jsou však drahé emisní povolenky.

V české energetice se udála významná personální změna. Bývalý premiér Miroslav Topolánek odešel z čela výkonné rady Teplárenského sdružení ČR.

Zdroj Simon Dytrych: cz.energyhub.eu ►