Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Portugalsko spustí největší plovoucí solární park v Evropě

Alqueva, Portugalsko, 9. května (ČTK) - Dva remorkéry přemístily na portugalskou přehradu Alqueva obrovskou soustavu 12 000 solárních panelů o velikosti čtyř fotbalových hřišť, které se připravují na červencové spuštění největšího plovoucího solárního parku v Evropě.

Lesklý plovoucí ostrov, který na největším umělém jezeře v západní Evropě vybudovala hlavní energetická společnost EDP (EDP.LS), je součástí plánu Portugalska snížit závislost na dovozu fosilních paliv, jejichž ceny po ruské invazi na Ukrajinu prudce vzrostly.


Letecký pohled na největší plovoucí solární farmu na přehradě v Evropě společnosti EDP (Energias de Portugal) na hladině přehrady Alqueva v portugalském městě Moura, 5. května 2022

Portugalsko, které je obdařeno dlouhými hodinami slunečního svitu a větry z Atlantiku, urychlilo přechod na obnovitelné zdroje energie. Ale i když Portugalsko téměř nepoužívá ruské uhlovodíky, jeho plynové elektrárny stále pociťují tlak rostoucích cen paliv.

Miguel Patena, ředitel skupiny EDP (Energias de Portugal) odpovědný za solární projekt, ve čtvrtek, když remorkéry přemístily panely na místo, uvedl, že elektřina vyrobená v plovoucím parku s instalovaným výkonem 5 megawattů (MW) bude vyrábět třetinu elektřiny vyrobené v plynové elektrárně.

Panely na nádrži Alqueva, která se využívá k výrobě vodní energie, by ročně vyrobily 7,5 gigawatthodin (GWh) elektřiny a byly by doplněny lithiovými bateriemi, které by uchovávaly 2 GWh. Solární panely budou zásobovat elektřinou 1 500 rodin, což představuje třetinu potřeby nedalekých měst Moura a Portel.

Portugalská společnost EDP instaluje na hladině přehrady Alqueva největší plovoucí solární farmu na přehradě v Evropě. „Tento projekt je největším plovoucím solárním parkem na vodní přehradě v Evropě, je to velmi dobré měřítko,“ řekl Patena.

Solární panely umístěné na pontonech na jezerech nebo na moři byly v rámci boje za snížení emisí CO2 instalovány na řadě míst od Kalifornie až po znečištěné průmyslové rybníky v Číně.

Plovoucí panely nevyžadují cenné nemovitosti a ty na nádržích využívaných k výrobě vodní energie jsou obzvláště nákladově efektivní, protože se mohou napojit na existující přípojky k elektrické síti. Přebytečná energie vyrobená za slunečných dnů může přečerpávat vodu do jezera, kde se uchovává pro použití v zamračených dnech nebo v noci.

Členka výkonné rady EDP Ana Paula Marques uvedla, že válka na Ukrajině ukázala, že je třeba urychlit přechod na obnovitelné zdroje energie.

Řekla, že projekt Alqueva je součástí strategie EDP „do roku 2030 být stoprocentně zelený“, přičemž vodní energie a další obnovitelné zdroje nyní představují 78 % z 25,6 GW instalovaného výkonu EDP.

V roce 2017 společnost EDP instalovala na přehradě Alto Rabagao pilotní plovoucí solární projekt s 840 panely, který jako první v Evropě testoval, jak se vodní a solární energie mohou vzájemně doplňovat.

Společnost EDP již plánuje rozšíření projektu Alqueva. V dubnu získala právo na výstavbu druhé plovoucí farmy s instalovaným výkonem 70 MW.

Zdroj: reuters.com ►, 5. května 2022, Sergio Goncalves, Miguel Pereira; Redakční úpravy: Andrei Khalip a Edmund Blair