Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Čepro: Výstavba LNG terminálu na Litoměřicku by trvala dva roky

Chystaná možná výstavba terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Hněvicích na Litoměřicku by trvala dva roky. Náklady se odhadují až na 500 milionů korun, a to v závislosti na použitých technologiích.

O případné stavbě by rozhodovala vláda. ČTK to dnes řekl mluvčí státního distributora paliv Čepro Marek Roll. Kapacita terminálu má být 2 000 až 3 000 metrů krychlových LNG.

O možné stavbě LNG terminálu na Litoměřicku informoval ve středu na konferenci sněmovního hospodářského a bezpečnostního výboru o bezpečnosti v energetice provozní ředitel a člen představenstva Čepra František Todt. V Hněvicích má Čepro již nyní sklad, patří mezi nejvytíženější.

Začátkem května řekl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání s německým kancléřem Olafem Scholzem, že Česká republika bude s Německem jednat o společném využití terminálů na zkapalněný zemní plyn, které chce německá vláda kvůli snížení energetické závislosti na Rusku vybudovat.

„Jde o ideový záměr založený na infrastruktuře a možnostech společnosti – železniční terminál, pozemky, přístav na Labi, schopnosti firmy v oblasti logistiky a obchodu. Máme přehled o souvisejících LNG technologiích na trhu. Jedná se o investiční záměr v oblasti navýšení energetické bezpečnosti ČR, kde rozhodnutí o realizaci projektu náleží vládě ČR,“ řekl dnes ČTK Roll.

Překladiště LNG v Hněvicích je jedním z možných kroků Čepra pro zvýšení strategické bezpečnosti. Mezi další patří růst skladovacích kapacit pohonných hmot, výstavba produktovodu mezi Loukovem na Kroměřížsku a Sedlnicemi na Novojičínsku, zvýšení kapacity vleček skladů Hněvice, Loukov a Šlapanov a příprava na personální posílení železniční dopravy společnosti.

Česko stejně jako ostatní evropské státy chce být energeticky nezávislé na Rusku poté, co ruský prezident Vladimir Putin nařídil invazi na Ukrajinu. Energetická závislost na Rusku se tak stala bezpečnostním rizikem.

Výkonná ředitelka Českého plynárenského svazu Lenka Kovačovská uvedla, že do Evropské unie bylo loni dodáno dosud nejvyšší množství LNG, a to 77 miliard metrů krychlových. Plyn je zkapalňován po vytěžení, aby mohl být díky až 600krát menšímu objemu snadněji dopravován pomocí tankerů nebo cisteren.

Státní distributor paliv Čepro loni zvýšil meziročně zisk před zdaněním na rekordních 2,065 miliardy korun z 2,04 miliardy v roce 2020. Jeho stoprocentním vlastníkem je ministerstvo financí. Je jedním z největších průmyslových podniků v České republice. Provozuje síť 1 165 kilometrů produktovodů, má 650 skladovacích nádrží, jejichž kapacita je 1,76 milionu metrů krychlových. Společnosti náleží přes 200 čerpacích stanic EuroOil po celé ČR, která je z hlediska počtu stanic třetí největší a z pohledu prodejů pohonných hmot čtvrtá nejvýznamnější v ČR. Síť EuroOil je největší český distributor pohonných látek v České republice.

Zdroje:
ČTK ► , 11. květen 2022,
oenergetice.cz ►, 13. květen 2022