Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Kanadské společnosti zkoumají průmyslové využití modulárního reaktoru. Může přímo podporovat těžký průmysl

Společnosti Ontario Power Generation (OPG) a X-energy podepsaly rámcovou dohodu o hledání možností dekarbonizace vysokoteplotních průmyslových aplikací prostřednictvím nasazení malých modulárních reaktorů (SMR) Xe-100 v Kanadě. Informoval o tom specializovaný server World Nuclear News.

Na základě této dohody budou společnosti OPG a X-energy hledat příležitosti k nasazení reaktorů Xe-100 v Ontariu v průmyslových lokalitách a identifikovat další potenciální koncové uživatele a lokality v celé Kanadě.

Xe-100 je vysokoteplotní reaktor chlazený plynem, který společnost X-energy zavádí v rámci programu amerického ministerstva energetiky Advanced Reactor Demonstration Program.

Umístěním myšího kurzoru do obrázku (a naopak)
dojde k jeho změně
[1/2] Schema: Kanadský modulární reaktor Xe-100
[2/2] Vizualizace: Kanadský modulární reaktor Xe-100

Je určen k výrobě bezuhlíkového průmyslového tepla a elektřiny v mnoha odvětvích hospodářství, přičemž každá reaktorová jednotka produkuje 80 MWe. V jedné lokalitě může být až 12 reaktorových jednotek, které vyrobí téměř 1 GWe energie.

Společnost X-energy uvádí, že reaktor Xe-100 může přímo podporovat těžký průmysl včetně provozů ropných písků, důlních aplikací a dalších průmyslových procesů.

„Tento reaktor IV. generace je škálovatelný podle poptávky, jedna jednotka může vyrábět až 80 megawattů elektřiny z 200 megawattů tepelného výkonu,“ uvedla společnost.

„Účinně vyrábí páru o teplotě 565 °C a nabízí vysoce flexibilní možnosti kogenerace, což z něj činí ideálního kandidáta pro dekarbonizaci více průmyslových procesů a podporu energetických potřeb koncových uživatelů,“ doplnila kanadská firma.

„V rámci našeho plánu na ochranu klimatu jsme se zavázali, že budeme napomáhat účinné dekarbonizaci celé ekonomiky,“ řekl prezident a generální ředitel OPG Ken Hartwick.

„Díky spolupráci se společností X-energy na projektu Xe-100 můžeme pomoci těžkému průmyslu dosáhnout cílů v oblasti změny klimatu tím, že budeme využívat čistou, bezpečnou elektřinu a vysokoteplotní páru efektivně vyráběnou pomocí evoluční jaderné technologie k napájení jejich výrobních zařízení a umožníme dekarbonizaci jejich průmyslových procesů,“ podotkl.

Katherine Moshonas Coleová, prezidentka společnosti X-energy Canada, dodala: „Jsme potěšeni, že můžeme spolupracovat se zkušeným týmem společnosti OPG na dalším rozvoji zavádění technologie Xe-100. Těšíme se, že díky tomuto rámci budeme moci ukázat, jak naše pokročilé SMR mohou urychlit dekarbonizaci průmyslových provozů v Kanadě, která je zásadní pro splnění našich provinčních a národních cílů v oblasti změny klimatu.“

V listopadu 2021 společnost OPG oznámila, že bude spolupracovat se společností GE Hitachi Nuclear Energy na nasazení reaktoru BWRX-300 SMR v nové jaderné lokalitě Darlington, jediné lokalitě v Kanadě, která má v současné době licenci na výstavbu nového jaderného zdroje a která má být dokončena do konce tohoto desetiletí.

Kromě reaktoru BWRX-300 zvažovala společnost OPG pro umístění v Darlingtonu také integrovaný reaktor s roztavenou solí společnosti Terrestrial Energy a reaktor Xe-100 společnosti X-energy.

Zdroj: ekonomickydenik.cz ►, 25. 7. 2022