Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Přímotopové nákupní šílenství v Německu vyvolává obavy o stabilitu přenosové sítě v zimě

Odborníci varují, že náhlé použití stovek tisíc přímotopů při poklesu teplot v Německu by mohlo způsobit vážné zatížení národní sítě.

Němečtí spotřebitelé houfně nakupují elektrické přímotopy, protože se obávají reálného nedostatku plynu způsobeného invazí Ruska na Ukrajinu. Energetičtí odborníci ale varují, že zapojení přílišného množství přímotopů do sítě může způsobit problémy s bezpečností dodávek energie. Informoval o tom server Clean Energy Wire.

Většina systémů vytápění a ohřevu teplé vody v německých domácnostech je stále z velké části závislá na plynu a rozsáhlý přechod na vytápění elektřinou by mohl ohrozit stabilitu národní sítě, varovali odborníci na energetickou síť.

Experti rovněž zjistili, že náhlé masové zapojení topných těles do sítě v Německu by mohlo způsobit problémy v sousedních zemích.

Od vypuknutí války na Ukrajině prudce poklesly dodávky ruského plynu do Německa a němečtí občané se obávají, jak budou v případě velkého nedostatku plynu v příští zimě vytápět své domovy. Úřady opakovaně uvedly, že soukromé domácnosti patří mezi nejvíce chráněné spotřebitele, jejichž dodávky by byly v případě nedostatku upřednostněny, ale to příliš neuklidnilo obavy v některých částech země. V důsledku toho zažívají boom ohřívače s elektrickým ventilátorem.

Celostátní výpadek proudu je nepravděpodobný, ale ohřívače by přesto mohly vést k regionálním problémům, uvedl pro server Clean Energy Wire Andreas Jahn, vedoucí spolupracovník organizace Regulatory Assistance Project (RAP) a odborník na německou elektrickou síť. „Je to jako flash mob,“ říká.

„Pokud se všichni rozhodnou připojit najednou, systém během vteřiny selže. To by mohlo způsobit výpadky proudu například ve čtvrtích měst,“ říká Jahn. V současné době podle něj neexistují mechanismy, které by se s nárazovou poptávkou po elektřině vypořádaly.

Od ledna do června letošního roku se v Německu prodalo přibližně 600 000 elektrických přímotopů, což představuje nárůst o zhruba 35 procent ve srovnání s množstvím prodaným ve stejném období v roce 2021, uvedla pro Der Tagesspiegel společnost pro průzkum trhu GfK.

Od června se navíc tato poptávka mohla ještě zrychlit. Ačkoli nejsou k dispozici žádné nové statistiky o stavu poptávky v posledních týdnech, řetězec Hornbach sdělil deníku Frankfurter Allgemeine, že poptávka v červenci směřovala k nárůstu o 500 procent ve srovnání s rokem 2021.

Na trhu jsou různá topná tělesa na elektřinu, včetně konvektorů, ventilátorů a radiátorů. Všechny se zapojují do domácích zásuvek a dokážou rychle zajistit teplo v místnosti.

To by sice mohlo umožnit vytápění interiéru i v případě přídělu plynu, ale tato zařízení obecně nejsou určena k dlouhodobému používání. Elektrické pokojové ohřívače jsou obvykle velmi neefektivní a náklady na elektřinu potřebnou k jejich provozu jsou vysoké, a to i ve srovnání s dnešními zvýšenými cenami plynu, uvedl týdeník Focus.

Energetická krize s rostoucími cenami plynu a uhlí také zvýšila ceny elektřiny, takže elektrické ohřívače jsou ještě dražší volbou.

Na rozdíl od tepelných čerpadel nebo nočních akumulačních kamen by provozovatelé rozvodných sítí nemohli v případě akutního přetížení snížit nebo regulovat spotřebu elektřiny u elektrických topidel, protože ta jsou jednoduše zapojena do domácích zásuvek.

Odborníci proto varují, že náhlé použití stovek tisíc těchto ohřívačů při poklesu teplot v Německu by mohlo způsobit vážné zatížení národní sítě a dokonce i její kolaps. „Musíme si dávat pozor, aby nedošlo k rozsáhlému výpadku proudu,“ uvedl Martin Kleimaier ze Svazu německých výrobců elektrotechniky a elektroniky (VDE) pro t-online.

Boom ohřívačů by mohl mít dopad i na sousední země

Podle Andrease Jahna z Regulatory Assistance Project nebudou problémy se sítí pravděpodobně jen v Německu.

Francie, která má vybudovanou rozsáhlou infrastrukturu pro elektrické vytápění a jejíž jaderné elektrárny v současné době pracují pouze na zhruba 40 procent výkonu, bude pravděpodobně také čelit potížím, uvedl pro server server Clean Energy Wire výzkumník energetických systémů Bruno Burger z Fraunhofer ISE.

Německo podle něj nebude schopno vyvážet elektřinu, kterou Francie bude potřebovat, pokud jí bude mít nedostatek, protože bude muset pravděpodobně upřednostnit vlastní potřeby.

Phuc-Vinh Nguyen, výzkumný pracovník Institutu Jacquese Delorse, řekl francouzskému zpravodajskému kanálu BFM TV, že Evropané musí snížit celkovou spotřebu energie, aby se vyhnuli problémům s možným přidělováním tohoto druhu energie. V zimě jsou evropské domácnosti vytápěny v průměru na 22 stupňů Celsia. „Mohli bychom uvažovat o snížení této teploty na 19 nebo 20 stupňů,“ řekl Phuc-Vinh Nguyen.

Na otázku, zda si myslí, že bude zavedena nějaká regulace, aby se předešlo problémům v rozvodné síti, Andreas Jahn z Regulatory Assistance Project odpověděl: „Protože nebudeme mít včas k dispozici účinný mechanismus, je ještě relevantnější dát spotřebitelům na vědomí, že teplo z elektřiny je dražší než z plynu.“

Podle něj je možné, že se bude zasahovat pouze v mimořádných situacích, jako jsou například rady uvedené ve zprávách o omezení používání topidel, jako tomu bylo v loňském roce v americkém státě Texas.

Zdroj: ekonomickydenik.cz ►, 5 8. 2022