Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Horní Rakousy kritizují plány v Temelíně, včetně vývoje modulárního reaktoru

Horní Rakousy kritizují české plány na rozšiřování jaderné elektrárny Temelín, včetně plánované instalace malého modulárního reaktoru a souvisejícího vzniku společnosti South Bohemian Nuclear Park, jejíž zakládající smlouva byla podepsána ve středu. Informovala o tom agentura APA.

Český premiér Petr Fiala, generální ředitel ČEZ Daniel Beneš a jihočeský hejtman Martin Kuba ve středu podepsali smlouvu o vzniku společnosti South Bohemian Nuclear Park, která by měla zajistit výstavbu malého modulárního reaktoru do roku 2032. Jde o pilotní projekt v České republice. Plány však kritizuje hornorakouský zemský rada (ministr) pro životní prostředí a klima Stefan Kaineder (Zelení).

Rakouský politik podle APA protestuje proti vzniku společnosti South Bohemian Nuclear Park, jejímž cílem je v areálu JETE postavit první malý modulární reaktor. Podle Kainedera je nepochopitelné, jak mohou být budována nová jaderná zařízení vzhledem k nynějšímu ostřelování ukrajinských jaderných elektráren.

Ačkoli je jako důvod výstavby uváděna nezávislost české energetiky, budou ruská letadla podle Kainedera dostávat zvláštní povolení, aby mohla do Česka dodávat palivové tyče. Kaineder se podle APA nechce smířit s tím, že v blízkosti rakouské hranice má být vyvíjen a testován novodobý typ reaktoru.

Mezinárodní agentura pro jadernou energii (MAAE) definuje malý modulární reaktor jako jadernou elektrárnu s elektrickým výkonem do 300 megawattů elektrických. Podle MAAE pracuje nyní na těchto zařízeních 50 zemí. Tyto reaktory mají být podle MAAE při výrobě energie pružnější a bezpečnější.

Pode českého premiéra Fialy má South Bohemian Nuclear Park především přispět k zajištění energie pro Českou republiku. Kromě toho má být Temelín ve střednědobém horizontu rozšířen o dva standardní reaktory.

Zdroj: ceskenoviny.cz ►, 22. 9. 2022