Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

OceanEnergy testují nejvýkonnější plovoucí vlnový generátor světa

Irská společnost OceanEnergy spouští čtyřletý projekt testů plovoucího vlnového generátoru OE35 na skotských Orknejích. Generátor o výkonu 1,25 MW vyrábí elektřinu z energie vln díky obousměrné Wellsově vzduchové turbíně. Po vyhodnocení výsledků bude následovat generátor OE50 o výkonu 2,5 MW.

Irská společnost OceanEnergy vyvíjí technologie, které těží elektřinu z mořských vln. Mají za sebou testy vlnových generátorů u Havaje. Teď spouštějí ještě velkorysejší čtyřletý projekt, který zahrnuje testování jejich doposud největšího zařízení v prostoru European Marine Energy Test Site u skotských Orknejí. Jmenuje se OE35 a je to nejvýkonnější plovoucí vlnový generátor na světě. Detailní parametry generátoru OE35 nejsou k dispozici. Během úvodních testů na Havaji měl výkon 500 kW, ale podle všeho zvládne 1,25 MW.

Vlnový generátor OE35 funguje podle jednoduchého principu. OE35 je zakotvený na mořském dně a čelí vlnám, které procházejí třemi vzduchotěsnými komorami. Když hladina vodu v komoře stoupá, tlačí vzduch do její horní části. Když klesá, tak je vzduch nasávaný opačným směrem. V obou případech vzduch roztáčí turbínu.


Plovoucí zařízení OceanEnergy OE35 pro získávání energie z vln (Kredit: OceanEnergy)

OceanEnergy v generátoru OE35 využívají původem irskou Wellsovu vzduchovou turbínu, která je obousměrná. Díky designu lopatek vytváří rotaci v jednom směru, ať už vzduch proudí zepředu nebo zezadu. Ve vlnovém generátoru je to užitečné. Turbína se prostě točí stále stejně, ať už hladina vody v komoře stoupá anebo klesá. V tomto se generátor OE35 liší od gejzírové elektrárny UniWave 200 od Wave Swell Energy, která používá relativně levnou jednosměrnou turbínu.

OceanEnergy se na testování generátoru OE35 domluvili se 14 partnery z výzkumu a průmyslu, z Velké Británie, Irska, Francie, Německa a Španělska. Na financování projektu, který nese název WEDUSEA, se podílejí programy EU Horizon Europe Programme a Innovate UK. Pokud vše poběží podle plánu, měly by se výsledky testů promítnout do vývoje a stavby budoucího vlnového generátoru OE50, který bude mít výkon 2,5 MW.

Literatura New Atlas 17. 10. 2022.
Zdroj: osel.cz ►, 19. 10. 2022, Autor: Stanislav Mihulka