Registrovaní členové spolku se mohou přihlásit zde. Podat přihlášku můžete zde.

ČEPS v pondělí odpojil kvůli nerovnováze v soustavě stovky fotovoltaik od sítě

Provozovatel energetické přenosové soustavy ČEPS odpojil během Velikonočního pondělí stovky tuzemských fotovoltaických elektráren na dvě hodiny od sítě. Důvodem byl nevyrovnaný výkon v elektrizační soustavě. Šlo o první případ, kdy ČEPS podobné omezení v reálném provozu využil. ČTK to sdělil mluvčí státní společnosti Lukáš Hrabal. Majitelé odpojených elektráren nejspíš dostanou kompenzace, celkem půjde zřejmě o jednotky milionů korun.

FVE

ČEPS během pondělí odpojil zhruba na dvě hodiny od sítě elektrárny do výkonu přibližně 400 megawattů. Konkrétně šlo o území v distribučních sítích ČEZ Distribuce a EG.D.


„O aktivaci omezovacího plánu rozhodla ČEPS po vyčerpání běžně dostupných provozních opatření k řízení elektrizační soustavy, tedy po využití služeb výkonové rovnováhy. Velikonoce jsou navíc svátkem, který se slaví po celé Evropě. Nebylo tedy možné využít ani výpomoc od okolních států, neboť všechny země mimo Dánska, Portugalska a Slovinska byly stejně jako Česká republika přebytkové. Z pohledu řízení soustavy došlo k souběhu nepřesné predikce spotřeby a výroby z fotovoltaických elektráren ze strany subjektů zúčtování,“ vysvětlil Hrabal.


Připustil, že další omezení v budoucnu nelze vyloučit. „Jeho využití však lze předpokládat v ojedinělých případech, kdy by se sešlo více nepříznivých faktorů, a nepostačily by tak standardní nástroje k udržení výkonové rovnováhy. Například letní období je z pohledu spotřeby a slunečního svitu obecně lépe predikovatelné než Velikonoce s klouzavým datem svátků. Nerovnováhu mezi výrobou a spotřebou lze tedy zvládnout pomocí standardních nástrojů, případně rezerv ze zahraničí,“ dodal Hrabal.


Podle výkonného ředitele Solární asociace Jana Krčmáře byl pondělní případ souhrou několika faktorů. „Na Velikonoční pondělí vyšel zatím nejhezčí den v roce, zároveň ale byla nízká spotřeba,“ upozornil. ČEPS podle něj reagoval na extrémní přebytky elektřiny na trhu v daný okamžik. S dalším rozvojem nových obnovitelných zdrojů energie tak podle Krčmáře bude nutný také rozvoj akumulace energie, která v Česku nyní z různých důvodů nefunguje.
„I tak bude asi docházet k situacím, kdy spotřeba je menší než výroba, a elektrárny se budou vypínat. Ale v tom je opět i kouzlo obnovitelných zdrojů energie, že je lze vypnout a zase rozjet velice rychle,“ dodal Krčmář.


Podle serveru SeznamZprávy budou mít majitelé takto nuceně odstavených zdrojů, které jsou stavěné s pomocí veřejných dotací, nárok na kompenzaci. „ČEPS po obdržení podkladů od distribučních společností ČEZ Distribuce a EG.D opatření vyhodnotí a v souladu s vyhláškou provede úhradu kompenzací. Předběžně lze uvést, že se bude jednat o jednotky milionů korun,“ řekl ČTK Hrabal. Státní společnost podle něj následně zažádá Energetický regulační úřad (ERÚ) o pokrytí nákladů v rámci pravidel regulace.
Počet instalací fotovoltaických elektráren loni v Česku prudce vzrostl. Za rok 2022 bylo zprovozněno 33.760 fotovoltaických elektráren s celkovým výkonem 288,8 megawattu (MW), což je meziroční nárůst o 366 procent. Vysoká poptávka pokračuje i letos.


Zdroj: https://oenergetice.cz/energetika-v-cr/ceps-v-pondeli-odpojil-kvuli-nerovnovaze-v-soustave-stovky-fotovoltaik-od-site, 13. duben 2023, ČTK
 

Nejnovější zprávy

Informace o zpracování osobních údajů
Webdesign Zdeněk Nováček, s.r.o.