Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Vodní energetika ani v Brazílii neprodukuje dostatek elektřiny, doplnit ji mají jaderné elektrárny

Kvůli nedostatku elektřiny z vodních elektráren Brazílie spustila proces hledání lokality pro novou jadernou elektrárnu. Ta by měla být uvedena do provozu v roce 2050.

Při jejím vývoji bude brazilské ministerstvo energetiky spolupracovat se specialisty ze společnosti Cepel. „Zvýšení zastoupení jaderné energetiky v brazilském energetickém mixu je důležité z hlediska snížení vlivu nedostatku vody na výrobu elektřiny,“ sdělila společnost Cepel, centrum pro výzkum energetiky a dceřiná společnost státní společnosti Electrobras.

Brazílie využívá zejména vodní energetiku, která zajišťuje 80 % elektrických potřeb v zemi. Srážkové změny v roce 2018 však způsobily snížení výroby elektřiny z vodních elektráren, které nyní pokrývají zhruba 65 % potřeb země. Energetický mix doplňují dále plynové elektrárny, zajišťující přibližně 9 %, elektrárny na biomasu (9 %), větrné elektrárny (8 %), uhelné elektrárny (4 %) a jaderné elektrárny pokrývající přibližně 3 %.

V Brazílii je nyní v provozu jediná jaderná elektrárna, ve které fungují dva bloky zprovozněné v roce 1982 a 2000. V elektrárně Angra jsou provozovány dva tlakovodní jaderné reaktory.


Jaderná elektrárna Angra se dvěma výrobními bloky

První blok má výkon 609 MWe, zatímco druhý blok disponuje výkonem 1 275 MWe. Po restrukturalizaci odkládaného projektu je nyní očekávána výstavba třetího bloku v elektrárně Angra Plánovaný třetí blok elektrárny Angra má využívat také tlakovodní reaktor s výkonem 1 340 MWe.

Brazílie uvažuje nad výstavbou dalších jaderných zdrojů již nějakou dobu. V letech 2009 a 2013 Brazílie jednala ohledně dvou nových elektráren, jedné na severovýchodě a druhé na jihovýchodě země. V každé lokalitě měly vzniknout 4 energetické bloky.

Od té doby brazilská elektrárenská společnost Eletronuclear diskutovala ohledně výstavby nových elektráren s vývojáři jaderných zařízení. Konkrétně probíhaly diskuse s delegáty ze společností China National Nuclear Corporation, Korea Electric Power Company, Rosatom a Westinghouse.

„Spolupráce se společností Cepel by měla usnadnit výběr a vývoj nových elektráren v zemi. Při jejich výběru jsou zvažovány výhledy na budoucí energetiku, socio environmentální potřeby a možnosti nových investic při výstavbě elektrárny,“ informovalo brazilské ministerstvo energetiky.

Na loňském setkání COP26 v Glasgow brazilský ministr energetiky sdělil, že jaderná energetika byla, je a bude klíčová a základní pro energetický přechod země. Během prezentace dodal, že Brazílie nyní plánuje během následujících 30 let výstavbu dalších 10 GWe v jaderných elektrárnách. Všechny podrobnosti jsou specifikovány v brazilském národním energetickém plánu do roku 2050.

Zdroj: oenergetice.cz ►, 24. ledna 2022, Pavel Suk