Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Dukovany už letos vyrobily 9 TWh elektřiny,
tropické teploty provoz elektrárny prakticky neovlivňují

Bezemisní elektřinu, která odpovídá půlroční spotřebě všech českých domácností, vyrobila od začátku roku Jaderná elektrárna Dukovany. V porovnání s loňským rokem zvládly Dukovany vyrobit 9 TWh elektřiny o 6 hodin dříve.

Plánovanou výrobu nesnížily ani horké letní dny. Aktuálně čtyři dukovanské bloky svojí bezemisní produkcí kryjí přibližně čtvrtinu české spotřeby.

Pára ze všech osmi chladicích věží. Výkon elektrárny 1 907 MWe. Takový je aktuální stav provozu Jaderné elektrárny Dukovany.

Ta už od začátku roku vyrobila 9 TWh bezemisní elektřiny, tedy o 12 tisíc MWh více než loni. Důvodem jsou kratší odstávky a vyšší efektivita výroby. „Máme za sebou tři odstávky ze čtyř. V meziročním srovnání jsme je zvládli o 3,3 dní rychleji. Projevují se i modernizace a další vylepšování.

Například díky optimalizaci provozu chladicích věží, při kterém naplno využíváme plochu věží k chlazení cirkulační vody, očekáváme výrobní přírůstek přes 15 tisíc MWh,“ upřesňuje Roman Havlín, ředitel jaderné elektrárny Dukovany.

Ani pro Temelín neznamenají horké letní dny omezení výroby. Jeho dva bloky od začátku roku vyrobily 9,8 TWh. Aktuálně na druhém bloku běží dlouhodobě plánovaná odstávka pro výměnu palivových souborů. „První blok je v provozu na plném výkonu. Díky modernizacím a opatřením, které v posledních letech vedly ke zvýšení výkonu o desítky MWe, odpovídá současný letní výkon výkonu zimnímu před několika lety,“ konstatoval Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Na obou jaderných elektrárnách jsou rozdíly ve výkonech v zimě a létě minimální, pohybují se pouze do dvou procent. „Snižování výkonu bloků kvůli vysokým teplotám určitě nehrozí. Obě naše jaderné elektrárny využívají chladicí věže. Na rozdíl od některých zahraničních jaderných elektráren, které využívají průtočné chlazení, nejsme závislí na vnějších vodních zdrojích,“ uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva a ředitel divize Jaderná energetika.

Zdroj: cez.cz ►, 17. 8. 2022