Registrovaní členové spolku se mohou přihlásit zde. Podat přihlášku můžete zde.

OceanEnergy testují nejvýkonnější plovoucí vlnový generátor světa

Video

Irská společnost OceanEnergy spouští čtyřletý projekt testů plovoucího vlnového generátoru OE35 na skotských Orknejích. Generátor o výkonu 1,25 MW vyrábí elektřinu z energie vln díky obousměrné Wellsově vzduchové turbíně. Po vyhodnocení výsledků bude následovat generátor OE50 o výkonu 2,5 MW.

Plovoucí zařízení OceanEnergy OE35 pro získávání energie z vln (Kredit: OceanEnergy)

Irská společnost OceanEnergy vyvíjí technologie, které těží elektřinu z mořských vln. Mají za sebou testy vlnových generátorů u Havaje. Teď spouštějí ještě velkorysejší čtyřletý projekt, který zahrnuje testování jejich doposud největšího zařízení v prostoru European Marine Energy Test Site u skotských Orknejí. Jmenuje se OE35 a je to nejvýkonnější plovoucí vlnový generátor na světě. Detailní parametry generátoru OE35 nejsou k dispozici. Během úvodních testů na Havaji měl výkon 500 kW, ale podle všeho zvládne 1,25 MW.

Vlnový generátor OE35 funguje podle jednoduchého principu. OE35 je zakotvený na mořském dně a čelí vlnám, které procházejí třemi vzduchotěsnými komorami. Když hladina vodu v komoře stoupá, tlačí vzduch do její horní části. Když klesá, tak je vzduch nasávaný opačným směrem. V obou případech vzduch roztáčí turbínu.

OceanEnergy v generátoru OE35 využívají původem irskou Wellsovu vzduchovou turbínu, která je obousměrná. Díky designu lopatek vytváří rotaci v jednom směru, ať už vzduch proudí zepředu nebo zezadu. Ve vlnovém generátoru je to užitečné. Turbína se prostě točí stále stejně, ať už hladina vody v komoře stoupá anebo klesá. V tomto se generátor OE35 liší od gejzírové elektrárny UniWave 200 od Wave Swell Energy, která používá relativně levnou jednosměrnou turbínu.

OceanEnergy se na testování generátoru OE35 domluvili se 14 partnery z výzkumu a průmyslu, z Velké Británie, Irska, Francie, Německa a Španělska. Na financování projektu, který nese název WEDUSEA, se podílejí programy EU Horizon Europe Programme a Innovate UK. Pokud vše poběží podle plánu, měly by se výsledky testů promítnout do vývoje a stavby budoucího vlnového generátoru OE50, který bude mít výkon 2,5 MW.

Odkaz

Nejnovější zprávy

Informace o zpracování osobních údajů
Webdesign Zdeněk Nováček, s.r.o.