Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Zprávy [2019]

..
PF 2020
Vážení přátelé,
provozovatelé malých vodních elektráren a všech obnovitelných zdrojů dovolte mi, abych Vám i Vašim blízkým popřál spokojené prožití vánočních svátků a do nadcházejícího roku 2020 více vody pro vodníky, všem dobré zdraví a spokojenost v osobním i profesním životě.
Pavel Štípský
předseda
.
2019-12-29

Burzovní elektřina pro každého.
Pražská Power Exchange spustí službu pro domácnosti

Když se řekne energetická burza, každý si představí obchodování ve velkém mezi energetickými společnostmi, finančními investory a spekulanty. Pražská Power Exchange Central Europe (PXE) chce přístup na trh umožnit i těm nejmenším zákazníkům - domácnostem a podnikatelům.

Prezentace (v Angličtině) SPVEZ na akci:
NOVÝ VÝVOJ V OBLASTI VODNÍ ENERGIE – RENEXPO INTERHYDRO

E-mobilita, průchodnost, propojení sektorů, digitalizace, blockchain a mnoho dalšího – proběhlo ve dnech 28. a 29. listopadu 2019 v salcburském veletržním areálu Messezentrum Salzburg přineslo RENEXPO INTERHYDRO informace o inovacích, nových obchodních modelech a úloze vodní energie v energetickém systému budoucnosti.

2019-12-22

MPO vyhlásilo novou výzvu v programu podpory Úspory energie, podpoří fotovoltaické systémy

Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo III. výzvu programu podpory OP PIK Úspory energie Fotovoltaické systémy s/bez akumulace pro vlastní spotřebu.

◀ Bulletin Pro členy SPVEZ
2019-12-22

Soukromý energetik
Elektronický informační bulletin
Ročník XXVIII. 6/2019 Prosinec

OBSAH: Blahopřání PF 2020 | Úvodník | Vnitrostátní plán České republiky v oblasti energetiky a klimatu | Novela zákona o POZE | Dopis na MPO a ERU | Prezentace na kongresu při mezinárodním veletrhu MVE v Salzburku | Zápis ze zasedání vedení SPVEZ č. 2019_4 | Zápis ze zasedání vedení SPVEZ č. 2019_5

.
2019-12-19

Nejen Temelín a Dukovany.
Malé reaktory by mohly na severu republiky nahradit uhlí i teplárny

Malé modulární jaderné rektory by mohly být součástí energetického mixu České republiky. Zejména by byly vhodné jako náhrada za uhelné elektrárny a teplárny na severu republiky, kde není dostatek bezuhlíkových energetických zdrojů.

2019-12-16

Vodní dílo a MVE Nové mlýny

Vodní dílo Nové Mlýny (VDNM) je kaskáda tří přehradních nádrží na řece Dyji pod Pavlovskými vrchy na jihu Moravy, na rozhraní okresů Břeclav a Brno-venkov. Nazývá se podle stejnojmenné osady pod poslední hrází. Nádrže byly postaveny v 70. až 80. letech 20. století, aby zamezily každoročním záplavám a zvýšily intenzitu zemědělské výroby. Hlavním důvodem výstavby byly plány na rozsáhlé systémy zavlažovacích kanálů.

2019-12-15

Jaderná pře

Média přinesla informaci o tom, že Andrej Babiš vyvolal svým postojem k jaderné energetice v Bruselu údiv. Náš premiér trval na tom, aby se černé na bílém jaderná energetika zrovnoprávnila s jinými bezuhlíkovými zdroji.

.
2019-12-13

Zemkova Z-Group spustila v Maďarsku soláry za 100 milionů korun

Skupina Z-Group podnikatele Zdeňka Zemka spustila v Maďarsku osm menších solárních elektráren v hodnotě přes 100 milionů korun. Elektřinu začaly dodávat do sítě tento měsíc. Ve výstavbě nových fotovoltaických zdrojů v Maďarsku chce firma pokračovat.

2019-12-12

Rozhovor: V ČR prý začnou vznikat další malé vodní elektrárny

Voda je z pohledu energetiky stále globálně nejvýznamnějším obnovitelným zdrojem energie. O tom, jaký potenciál má hydroenergetika na Slovensku a v ČR, mluví Ivo Tichý, člen představenstva společnosti ZAT, a.s., která dodává řídicí systémy pro energetiku a průmysl téměř do 70 zemí světa.

2019-12-11

Provozovatel soustavy:
Do 5 let Polsku hrozí nedostatek vlastního výkonu

Polskou elektroenergetickou soustavu čekají do několika let zřejmě náročné časy, kdy v některých obdobích zemi nebudou k pokrytí poptávky stačit vlastní výrobní kapacity a bude se muset spolehnout na dovoz ze zahraničí.

.
2019-12-11

Chytrá integrace energetiky a priority nové Evropské komise. V Bruselu zazněly také cíle České republiky v oblasti obnovitelných zdrojů energie

Poslední zasedání Rady Evropské unie (EU) pro energetiku za finského předsednictví se uskutečnilo v Bruselu. Zároveň šlo o první jednání Rady v novém složení poté, co se funkce 1. prosince ujala nová Evropská komise (EK) pod vedením Ursuly von der Leyen. Řešila se na něm především chytrá sektorová integrace energetiky a priority EK na následujících pět let.

2019-12-11

Nadšení střídá kocovina. Investice do biopaliv se zastavily

Mezinárodní agentura pro obnovitelné zdroje (IRENA) varuje, že zájem o biopaliva v posledních letech prudce klesá. A to včetně takzvaných biopaliv druhé generace.

2019-12-10

III. čtvrtletí 2019: Výroba elektřiny meziročně klesla o více než 6 %, spotřeba stoupla, export se snížil

Energetický regulační úřad vydal čtvrtletní zprávy pro elektroenergetiku, plynárenství a teplárenství. Výroba elektřiny v porovnání se stejným obdobím loňského roku klesla, její spotřeba naopak rostla a zvýšila se také spotřeba plynu. Mírný meziroční nárůst provázel i výrobu tepla.

.
2019-12-06

Voda protržené přehrady Malpasset vytvořila vlnu vysokou 40 metrů

Nedostatečný geologický průzkum, lajdáctví a souhra náhod byly před 60 lety, 2. prosince 1959, příčinou protržení francouzské přehrady Malpasset, ležící u východní části středomořského azurového pobřeží. Tragédie si vyžádala přes 420 lidských životů a stala se jednou z nejhorších událostí obdobného druhu.

2019-12-06

Uhlíková neutralita do roku 2050??

Premiér Andrej Babiš (ANO) prohlásil, že příští týden v Bruselu nepodpoří snahy Evropské unie o razantní snížení emisí skleníkových plynů. Názor by mohl změnit jedině v tom případě, že od EU získá víc peněz a vstřícnější pravidla pro rozvoj jaderné energetiky.

.
2019-12-04

Legislativní rada vlády se sešla nad problematikou obnovitelných zdrojů energie

Legislativní rada vlády na svém 229. zasedání, které se konalo ve čtvrtek 28. listopadu 2019 v budově Úřadu vlády ČR, projednávala návrh novely zákona č. 165/2012 Sb., o podporovaných zdrojích energie, a návrh novely zákoníku práce.

2019-12-01

ERÚ vydává cenová rozhodnutí stanovující regulované ceny v elektroenergetice a plynárenství pro příští rok

Průměrné nárůsty regulovaných složek cen energií pro rok 2020 se pohybují pod úrovní inflace u elektřiny i u plynu. Především u elektřiny by tak regulovaná složka ceny měla zmírnit dopady očekávaného růstu neregulované složky, kterou stanovují dodavatelé prostřednictvím svých ceníků. V případě domácností regulovaná složka ceny mírně přesahuje 53 % z výsledné ceny, do ceny plynu se promítá přibližně 27 %.

2019-11-29

Rada ERÚ vyzvala Havlíčka, aby v zákoně ukotvil akumulaci energie

Rada Energetického regulačního úřadu (ERÚ) vyzvala dopisem ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO), aby resort otevřel český energetický trh novým trendům a legislativně ukotvil například akumulaci energie.

.
2019-11-29

Sněmovna se postavila proti plánům na splavnění Berounky

Dolní tok Berounky o délce čtyř desítek kilometrů zřejmě nebude možné splavnit. Sněmovna dnes schválila zrychleně už v úvodním kole poslaneckou novelu zákona o vnitrozemské plavbě, která kvůli dopadům na životní prostředí vyřazuje úsek řeky ze seznamu významných vodních cest využitelných k dopravě. Předloha nyní zamíří k posouzení do Senátu.

2019-11-27

3. největší vodní elektrárna na světě, brazilská Belo Monte, získala povolení pro provoz při plném výkonu

Brazilská vodní elektrárna Belo Monte, která se nachází v amazonském pralese, může začít s provozem všech svých turbín. Poslední z 18 turbín obdržela povolení k provozu od Národního regulačního úřadu pro elektrickou energii (ANEEL) v úterý.

2019-11-25

Čeňkova pila - funkční vodní elektrárna uvedená do provozu před 107 lety

První žárovky se rozsvítily elektřinou z Čeňkovy pily v Kašperských Horách na Štědrý den roku 1912, to je před 107 lety. MVE je technickou národní památkou č. 4985. Nad soutokem Vydry a Křemelné zřídil v polovině 19. století vodní pilu a sklad dřeva pražský obchodník Čeněk (Vincenc) Bubeníček. Roku 1912 ji město Kašperské Hory nahradilo vodní elektrárnou, která funguje dosud.

.
2019-11-24

Návrh metodiky pro meziroční úpravu výše ročního zeleného bonusu na elektřinu, účinné od roku 2021

Energetický regulační úřad (ERÚ) zveřejnil v minulém roce společně s cenovým rozhodnutím metodiku, kterou uplatnil pro výpočet tzv. ekvivalentní ceny elektřiny (ECSE), která je určující pro stanovení výše ročních zelených bonusů na následující rok (OZE, KVET do 5 MW).

2019-11-24

Vodní trumfy Litostroje

Nemůžeme počítat s tím, že někde vznikne nová řeka, na které bychom stavěli přehrady a vodní elektrárny, říká Vladimír Štěpán, nový generální ředitel skupiny Litostroj Group. V Evropě už je energetický potenciál vodních toků využitý téměř v maximální míře. Šéf Litostroje se ale neobává, že by měl mít jeden z TOP 5 světových výrobců turbín pro hydroelektrárny nouzi o zakázky.

2019-11-19

Porovnání využití výkonu hlavních druhů OZE

Využití instalovaného elektrického výkonu je důležitým ukazatelem při rozhodování o možnostech rozvoje OZE vztaženo na průměrnou výrobnost v h/r instalovaného 1 MW. Zároveň lze na základě těchto hodnot korigovat i očekávání o možnostech OZE ve výrobě elektrické energie v dalším výhledu.

.
2019-11-19

Větrníkům v Německu dochází dech

Německo chce do roku 2030 vyrábět 65 procent elektřiny z obnovitelných zdrojů. K cíli si léta razí cestu budováním větrných elektráren, po celé zemi se jich v posledních letech postavilo přes 30 tisíc. Jenomže teď se tempo výstavby povážlivě zadrhlo, upozornil list Financial Times.

2019-11-16

Vláda zřejmě sníží podporu zelených zdrojů

Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje razantní snížení podpory obnovitelných zdrojů energie. Třeba u solárních elektráren ročně dosahuje 29 miliard korun. Což dlouhodobě kritizuje například prezident Miloš Zeman či premiér Andrej Babiš.

2019-11-13

Návrh cenových rozhodnutí, kterými se stanovuje podpora pro podporované zdroje energie pro rok 2019 a 2020

V souladu s ustanovení § 17e zákona č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon), ve znění pozdějších předpisů, zveřejňuje Energetický regulační úřad návrh změny cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu, kterým se mění CR č. 3/2018 ve znění CR č. 9/2018, kterým se stanovuje podpora pro podporované zdroje energie pro rok 2019 a návrh změny cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu, kterým se mění CR č. 3/2019, kterým se stanovuje podpora pro podporované zdroje energie pro rok 2020.

.
2019-11-10

ČEPS se připojí k evropskému vnitrodennímu trhu s elektřinou

Projekt evropského propojení vnitrodenních trhů s elektřinou (SIDC) v rámci tzv. druhé vlny Lokálních implementačních projektů potvrzuje spuštění v listopadu 2019. Ke čtrnácti již propojeným zemím Evropské unie se tak přidá dalších sedm zemí mezi něž patří i Česká republika, kterou v projektu SIDC zastupují společnosti ČEPS a OTE.

2019-11-07

Dlouhé stráně při blackoutu „nastartují“ Elektrárnu Chvaletice

Vodní přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně na Šumpersku, která jako obrovský akumulátor energie pomáhá stabilizovat českou elektrárenskou soustavu, nyní díky jedenáctimilionové investici sehraje důležitou roli také v případě přerušení dodávek elektrické energie na rozsáhlém území – tzv. blackoutu. Letos totiž získala speciální certifikaci na to, aby při blackoutu mohla obnovit napětí v přenosové soustavě, přičemž jejím úkolem bude „nastartovat“ tepelnou Elektrárnu Chvaletice. „Jedná se o takzvaný black start,“ řekl ČTK mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

2019-11-07

Před 65 lety byla slavnostně otevřena Slapská přehrada

Slapská přehrada, ve své době unikátní vodní dílo se špičkovou elektrárnou, byla otevřena před 65 lety, 7. listopadu 1954. Stavba vznikla na řece Vltavě v úzké soutěsce na konci Svatojánských proudů. Přehrada byla první velkou stavbou Vltavské kaskády po druhé světové válce a její realizace trvala pět let.

.
2019-11-04

Levnější než baterie: opuštěné těžební šachty mají sloužit jako zásobárna obnovitelné energie

Firma Gravitricity slibuje ukládání energie z obnovitelných zdrojů energie v bývalých šachtách za pomoci závaží. Využívá jednoduchý nápad navíjecího mechanismu, který používají například staré hodiny. Tato technologie by měla být čtyřikrát levnější než skladování energie v lithium-iontových úložištích.

NOVÝ VÝVOJ V OBLASTI VODNÍ ENERGIE – RENEXPO INTERHYDRO

E-mobilita, průchodnost, propojení sektorů, digitalizace, blockchain a mnoho dalšího – ve dnech 28. a 29. listopadu 2019 v salcburském veletržním areálu Messezentrum Salzburg přinese RENEXPO INTERHYDRO informace o inovacích, nových obchodních modelech a úloze vodní energie v energetickém systému budoucnosti.

2019-10-31

Skupina senátorů vyzvala k větší podpoře obnovitelných zdrojů

Česko by si mělo stanovit ambicióznější cíle při rozvoji obnovitelných zdrojů energie. Ministerstvo průmyslu a obchodu k tomu dnes vyzvala skupina 24 senátorů z klubů Starostů a nezávislých (STAN), KDU-ČSL, ČSSD a Senátor 21. Senátoři žádají, aby ministerstvo upravilo Národní klimaticko-energetický plán a posílilo v něm budoucí význam obnovitelných zdrojů.

.
2019-10-29

Kanál nechceme!
Starostové se bouří proti megalomanskému projektu

Více než padesátka starostů na Moravě a ve Slezsku žádá o zastavení projektu vodního kanálu Dunaj-Odra-Labe. Podle nich jde o nesmyslný projekt a vládě už poslali dopis - ministři by podle nich měli spíše urychlit opravy dálnic a zavést vysokorychlostní železnici.

2019-10-28

Energetika by měla respektovat fyzikální zákony, ne politická rozhodnutí

Německo ročně spotřebuje 2 500 terawatthodin energie. Ve větrných a solárních elektrárnách ale vyrobí za rok jen 180 TWh, což pokrývá sotva sedm procent spotřeby. Mezi těmito dvěma čísly je obrovská propast. Německo, díky politickým rozhodnutím posledních let, čelí vážnému problému. Dovolujeme si převzít úvahu komentátora Klause Stratmanna z deníku Handelsblatt, který se v tomto největším německém listě zaměřeném na ekonomiku věnuje energetice už od roku 2005.

2019-10-27

135 miliard:
Sněmovna schvaluje klíčový dokument, který ovlivní rozvoj fotovoltaiky v Česku na následujících 10 let

Až 135 miliard korun z prodeje emisních povolenek bude určeno k rozvoji nízkouhlíkové ekonomiky na základě novely zákona o obchodování s emisními povolenkami (NZOEP), kterou nyní schvaluje sněmovna. V rámci NZEOP vznikne tzv. Modernizační fond, který bude doporučovat ke schválení podmínky výzev, v nichž bude možné o tuto podporu z prodeje emisních povolenek žádat.

.
2019-10-26

Jez Děčín nemusí poškodit, ale naopak může vylepšit životní prostředí

Plavební stupeň Děčín, známý jako „jez Děčín“ by nejenže nemusel narušit životní prostředí v lokalitě, kde je jez plánován, ale při realizaci navrhovaných opatření při výstavbě jezu by se životní prostředí mohlo oproti současnému stavu zlepšit.

2019-10-23

Malé modulární reaktory - budoucnost jaderné energetiky?

Americký ministr energetiky Rick Perry na konferenci pořádané společně Evropskou komisí a americkým ministerstvem energetiky vyzdvihl budoucí použití malých modulárních reaktorů. Současně zopakoval, že prioritou Spojených států amerických je prodloužení životnosti stávajících reaktorů a rozvoj inovativních jaderných technologií.

2019-10-23

Zakázku na modernizaci lodního výtahu na Orlíku získal Metrostav

Na Orlické přehradě začne modernizace lodního výtahu. Zakázku získala firma Metrostav, přestavba vyjde na 95 milionů korun, informoval ČTK mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán. “Práce by měly být zahájeny letos na podzim a dokončeny mají být do dubna 2022,” uvedl mluvčí.

.
2019-10-21

Asociace mají výtky k novele zákona o podporovaných zdrojích energie

Oborové asociace a zaměstnavatelské svazy mají i po vypořádání připomínek z meziresortního připomínkového řízení výtky k novele zákona o podporovaných zdrojích energie (POZE). Vyplývá to z jejich vyjádření na dotaz ČTK.

2019-10-21

Bez nových elektráren nebude kde brát elektřinu, tvrdí Havlíček. Od roku 2030 by ji Česko muselo dovážet

Ministr průmyslu Karel Havlíček tvrdí, že pokud Česko nezačne stavět nové elektrárny, bude od roku 2030 závislé na dovozu elektřiny ze zahraničí. Aktuální materiál ČEPS doplňuje evropský výhled, který hodnotí situaci se zdroji elektrické energie v celé Evropě. MAF CZ 2019 podle firmy ukazuje, že do roku 2040 Česko čeká výrazný úbytek výrobních zdrojů, které je třeba nahradit.

2019-10-21

Česko musí podle Babiše stavět nové jaderné bloky, i kdyby porušilo právo EU. Rozšiřovat chce Temelín i Dukovany

Česko musí prosadit stavbu nových jaderných bloků, i kdyby kvůli tomu mělo porušit evropské právo. Na jednání sněmovního výboru pro evropské záležitosti to ve středu bez bližších podrobností řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj je třeba postavit nové bloky v obou nynějších jaderných elektrárnách, tedy v Dukovanech i v Temelíně.

.
2019-10-21

ČEPS dokončila zaústění nejdelšího vedení zvn

Společnost ČEPS dokončila realizaci zaústění nejdelšího vedení zvn v ČR V413 (o napěťové hladině 400 kV) spojujícího rozvodny Řeporyje na okraji Prahy a Prosenice v Olomouckém kraji, do rozvodny Mírovka u Havlíčkova Brodu. Rozdělení téměř třísetkilometrového vedení zvýšilo spolehlivost dodávek elektrické energie do oblasti Kraje Vysočina a přispělo k posílení přenosové soustavy ČR.

2019-10-20

TIGER: Nový projekt pro využití energie vln v Lamanšském průlivu schválen

Interreg France (Channel) England (IFCE) ve středu oznámil schválení projektu na využití energie vln. Schválený program TIGER je největším ze všech dosavadních programů Interreg Hlavním cílem projektu TIGER je posílit rozvoj elektráren využívajících energii vln.

2019-10-16

Pár zajímavostí o vodní elektrárně Vranov a o Vranovské přehradě, které se kvůli její rozloze a kráse mluví jako o moravském Jadranu. Je 30 kilometrů dlouhá a její plocha je 762,5 hektarů. Najdeme na ní spoustu zátok, oblíbených cílů pro odpočinek i sport a taky významnou vodní elektrárnu.

.
2019-10-15

Komentář ERÚ k 2. čtvrtletí v tuzemské energetice

Spotřeba elektřiny v České republice dlouhodobě roste. Zatímco první letošní čtvrtletí se tomuto trendu vymykalo s meziročním poklesem o 1,3 %, druhé čtvrtletí už bylo znovu charakterizováno meziročním růstem spotřeby elektřiny o 2,5 %.

2019-10-15

Přerov se připojil k memorandu o prodloužení Baťova kanálu do Olomouckého kraje. Jde o investici v hodnotě několika stovek milionů korun, která by kanál prodloužila z Kroměříže do Olomouce s odbočkou do Přerova.

2019-10-13

Stát zrychluje kvůli suchu výstavbu přehrad aneb Tři minulé příběhy

Stát zrychluje přípravy nových přehrad, aby je zapojil do boje s klimatickou změnou a dehydratací české krajiny. Senomaty a Šanov na Rakovnicku se mají zrodit rychle, začne se v roce 2022, skončí dva roky nato. Ekologové a místní obyvatelé šílí.

.
2019-10-13

Vládní nařízení zvyšuje minimální povinný objem vody v řekách

Dosud minimální množství vody, které musí téci korytem, určoval nezávazný metodický pokyn, od ledna povinný zákonný vzorec. Změny je třeba, aby koryta nevysychala. Kvůli tomu propukl spor mezi resortem životního prostředí, který průtoky zvedá, a ministerstvem zemědělství. To je přesvědčené, že voda bude chybět i na pití či závlahy.

2019-10-09

Malé vodní elektrárny na řece Ploučnici vlastník modernizoval

Do opravy bezpečnostního přelivu či automatizaci provozů investovala společnost GEEN čtyři miliony korun.

2019-10-09

Energetická soběstačnost je český trumf. Předejme ho i dalším generacím

Překotný útlum uhelných elektráren, pomalý rozvoj jaderných zdrojů a rostoucí ceny elektřiny. Největší rizika, která ohrožují českou energetickou soběstačnost a stabilitu, formulovali odborníci, politici a zástupci podnikatelů během semináře „Budoucnost české energetiky ve světle volebních programů politických stran“, který uspořádala Hospodářská komora v Poslanecké sněmovně.

.
2019-10-03

Ministr Toman zahájil provoz rekonstruované vodní elektrárny na Štvanici

Po náročné dvouleté rekonstrukci technologií obnovil dnes ministr zemědělství Miroslav Toman provoz malé vodní elektrárny, umístěné v památkově chráněné budově na ostrově Štvanici v Praze.

2019-10-02

Obnovitelné zdroje energie
v roce 2018

Zpráva o využívání obnovitelných zdrojů energie v roce 2018. Komplexní souhrn informací a popis metodiky. Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo statistickou zprávu, jenž představuje komplexní národní statistiku obnovitelných zdrojů energie. Hrubá výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů se v roce 2018 podílela na celkové hrubé výrobě elektřiny 10,7 %.

2019-10-01

Energetický regulační VĚSTNÍK

ENERGETICKÝ REGULAČNÍ ÚŘAD
ROČNÍK 19, V JIHLAVĚ 30. 9. 2019, ČÁSTKA 6/2019

  • Cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu č. 3/2019
    ze dne 26. září 2019, kterým se stanovuje podpora pro podporované zdroje energie; cenové rozhodnutí nabývá účinnosti dnem 1. ledna 2020.
.
2019-09-26

Česko ohrožuje německý útěk od uhlí

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý se obává tempa dekarbonizace, které zvolila EU. Cestu k energetické bezpečnosti Česka vidí ve výstavbě jaderných bloků.

2019-09-26

Ministerstvo průmyslu chystá zcela nový energetický zákon

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) chystá zcela nový energetický zákon, současné znění je už kvůli řadě novelizací značně nepřehledné. Věcný záměr by měl být předložen vládě v polovině roku 2020, následně na něj naváže příprava paragrafového znění.

2019-09-26

Rozvoj obnovitelných zdrojů do roku 2030
(Analýza Deloitte pro Svaz moderní energetiky)

Národní klimaticko-energetický plán (NKEP) stanovuje podíl obnovitelných zdrojů v roce 2030 na 20,8 %. Podle našich výpočtů je ale možné dosáhnout na více než 23 %, a to bez dodatečného zatížení veřejných zdrojů.

.
2019-09-22

Růst cen elektřiny ukazuje graf Energetické burzy v Praze (PXE)

Ceny elektřiny mezi roky 2017 a 2019 ukazují strmý růst o cca 20 Euro/MWh. V roce 2017 se elektřina pohybovala na úrovni 30 Euro/MWh, tj. na úrovni cca 60 % roku 2019 kde cena je dnes i přes 50 Euro/MWh.

2019-09-20

Největší rekultivační projekt v ČR

Předseda vlády Andrej Babiš navštívil ve středu Horní Jiřetín, jezero Most a důl ČSA. Řešil zde útlum těžby hnědého uhlí i rekultivace krajiny. Propojením všech už existujících či plánovaných jezer, která na Mostecku a v okolních okresech vzniknou po hornické činnosti, lze vybudovat energetické dílo srovnatelné s výkonem malé jaderné elektrárny.

2019-09-18

Vodní elektrárna Lipno slaví 60 let

Vodní elektrárna Lipno, která si připomíná 60 let provozu, vyrobila za letošní první pololetí 95 620 MWh. Podle odhadů firmy ČEZ za celý letošní rok vyrobí přes 150 000 MWh.

.
2019-09-18

Do dvaceti let přijde Česko o třetinu elektráren. Běžíme závod s časem – o stavbu nových Dukovan

České republice hrozí, že nestihne včas zajistit výstavbu nových elektráren za starší zdroje, které doslouží v příštích pětadvaceti letech. Vláda vsadila budoucnost energetiky na nové jaderné reaktory.

2019-09-18

Přehrady nebudou ve Vilémově a Stodůlkách, nové lokality neznámé

Do seznamu hájených lokalit pro stavbu přehrad se nedostanou Vilémov na Jizeře a Stodůlky na Křemelné. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

2019-09-16

Stavba větrných elektráren v Německu drhne

Ani poslední aukce pro větrné elektrárny v Německu nepřinesla zlepšení. Chybí projekty, ceny se drží vysoko. Hlavní překážkou pro výstavbu dalších větrných elektráren v Německu je problematické získávání stavebních povolení, kdy projekty naráží na přísné regulace a odpor místních komunit.

.
2019-09-15

Vláda projedná aktualizaci Národního akčního plánu pro chytré sítě

Česko do budoucna čeká rozvoj tak zvaných chytrých energetických sítí (Smart Grids – SG). Vyplývá to z aktualizace Národního akčního plánu pro chytré sítě (NAP SG), který v pondělí projedná vláda.

2019-09-15

V případě mrazivé zimy bude situace v evropských sítích napjatá, dovoz elektřiny hrozí i Německu

Při mrazivém počasí a nevhodných podmínkám pro výrobu elektřiny z OZE by se k dovozu elektřiny musela uchýlit řada evropských zemí. Zatímco při standardních podmínkách by bezpečnost dodávek elektřiny podle reportu Evropské sítě provozovatelů přenosových soustav (ENTSO-E) neměla být nijak ohrožena, s příchodem mrazivého počasí by řada evropských zemí musela elektřinu dovážet.

2019-09-10

Před sto lety schválil parlament první energetický zákon

Před sto lety vstoupil v platnost první český, respektive československý energetický zákon. Zatímco dnes musíme každý rok energetický zákon novelizovat a stále to není ono, první zákon vydržel v platnosti téměř čtyři desetiletí. A co je hlavní, přispěl k rychlému budování elektráren a elektrické sítě, k níž bylo v době zániku první republiky připojeno devět z deseti obyvatel Čech a Moravy.

2019-09-08

Statistické údaje za rok 2018

Pravidelně zveřejňujeme statistiku OZE za uplynulý rok. Údaje jsou čerpány z roční zprávy o provozu ES ČR zpracované ERÚ. Výsledky za rok 2018 vzhledem ke zdravotní indispozici bylo možno sestavit až nyní. Celková výroba elektřiny brutto všech zdrojů v ČR v roce 2018 překročila hodnotu 88,0 TWh, což představuje meziroční nárůst o téměř 1 TWh (+ 1,1 %) proti roku 2017. Tuzemská brutto spotřeba činila 73,9 TWh/r.

Výroba elektřiny brutto z obnovitelných zdrojů klesla meziročně o 214 GWh na celkových 9 404 GWh (- 2,2 %). Zároveň se setrvale zvyšuje objem tuzemské brutto spotřeby a podíl výroby elektřiny brutto z obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě poklesl na hodnotu 12,7 %.

.
2019-09-03

Návrh cenového rozhodnutí, kterým se stanovuje podpora pro podporované zdroje energie pro rok 2020

V souladu s ustanovením § 17e zákona č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon), ve znění pozdějších předpisů, zveřejňuje Energetický regulační úřad návrh cenového rozhodnutí, kterým se stanovuje podpora pro podporované zdroje energie pro rok 2020.

2019-09-02

Vláda chce urychlit stavbu vodního díla Vlachovice

Vláda chce urychlit výstavbu vodního díla Vlachovice na Zlínsku. Nutná je k tomu aktualizace politiky územního rozvoje, kterou v pondělí kabinet projedná.

“Předkládaný návrh představuje takzvanou mimořádnou aktualizaci politiky územního rozvoje z důvodu naléhavého veřejného zájmu, kterou umožňuje stavební zákon,” uvádí v předkládací zprávě ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které za aktualizaci odpovídá.

Důležitá zpráva vedení SPVEZ, z. s. č. 2019_8 členům

Vážení kolegové,
tak, jak jsme před několika dny avizovali, žádáme vás všechny, provozovatele MVE, napříč malovodařskými asociacemi i vás, kteří nejste organizováni v žádném uskupení, o součinnost a spolupráci při připomínkování Návrhu cenového rozhodnutí ERÚ na rok 2020. Je velmi žádoucí, aby co nejvíce provozovatelů MVE, v rámci svého zákonného práva, podalo (každý sám za sebe), námi vypracované znění připomínky, v termínu do 4. září do 24.00 hodin.
Pavel Štípský, 31. 8. 2019

.
2019-08-30

Ministerstvo životního prostředí vydalo souhlasné stanovisko EIA pro záměr výstavby nových bloků v Jaderné elektrárně Dukovany

Ministerstvo životního prostředí dnes vydalo souhlasné závazné stanovisko EIA k záměru výstavby nového jaderného zdroje o výkonu do 2 400 MWe v lokalitě Dukovany. Záměr bude mít na základě doložených odborných podkladů a posudků v rámci procesu EIA akceptovatelné vlivy na jednotlivé složky životního prostředí a zdraví obyvatel. Nový jaderný zdroj bude postupnou náhradou výkonu stávajících 4 bloků JE Dukovany. Většina dotčených obcí se záměrem souhlasí.

2019-08-29

Investice na století a půl.
Jezera na místě bývalých uhelných lomů se ekonomicky nevyplatí

Záměr energetického využití jezer na místě bývalých uhelných lomů k výrobě elektřiny je technicky možný, ale ekonomicky téměř nenávratný.

Zdroj: euro.cz ► , David Tramba 29. srpen 2019
2019-08-28

Lesy ČR obnovily v západních Čechách koryta toků a vybudovaly devět tůní

Otevřená zemní koryta přítoků Mlýnského potoka obnovily a devět tůní vybudovaly za 2,3 miliony korun bez DPH Lesy ČR u obce Rájov v Karlovarském kraji. Krajině tak prospívá další projekt z programu #VRACÍME VODU LESU.

Zdroj: lesycr.cz ► , 26. srpen 2019
.
2019-08-28

Na suchu nebudeme.
Problém Česka není nedostatek deště, ale rozložení srážek

Ačkoli je veřejnost stejně jako v předchozích letech také po většinu letošního roku informována prostřednictvím médií o pokračujících rizicích sucha a nutnosti se na důsledky projevů sucha cíleně adaptovat, nelze zatím rok 2019 ani náhodou zařadit za předchozích pět let jako další suchý rok.

Zdroj: neviditelnypes.cz ► , Petr Havel 28. srpen 2019
◀ Bulletin Pro členy SPVEZ
2019-08-27

Soukromý energetik
Elektronický informační bulletin
Ročník XXVIII. 5/2019 Srpen

OBSAH: Úvodník | „MVE 2006-“ SHRNUTÍ | Zápis z jednání na ERÚ 19. 8. | Návrh Nařízení vlády ke stanovování MZP ve vodních tocích | „Suchá“ novela vodního zákona – pozměňovací návrh | Inzerce

2019-08-27

Protipovodňová ochrana Olomouce ve finále environmentální soutěže

Etapa II. A protipovodňové ochrany Olomouce postoupila mezi finalisty Adapterra Awards 2019. V rámci této soutěže vzniká unikátní databáze nejlepších příkladů adaptačních opatření České republiky. Společný projekt Povodí Moravy, s. p. a Olomouce tvoří nejen důležitou součást systému ochrany města před povodněmi, ale umožňuje rozliv vody při přívalových deštích, ochlazuje místní mikroklima a spolu s okolní přírodou přispívá k tomu, že se kdysi nepřístupná řeka Morava stala oblíbeným místem pro rekreaci.

Zdroj: pmo.cz ► , 15. srpen 2019

.
2019-08-23

Hysterie kolem CO2:
jen omyl, nebo podvod?

S klimatem, oxidem uhličitým a suchem je to jinak, než se tvrdí. Jak, to vysvětluje v rozhovoru český vědec Jan Pokorný. Je docentem, doktorem přírodních věd a kandidátem věd. Vede třeboňskou vědeckou společnost ENKI.

Zdroj: iuhli.cz ► , Přemysl Souček 12. srpen 2019
.
2019-08-23

HK ČR a SP ČR:
Přechod z fosilních paliv na OZE a jádro se musí důkladně vyhodnotit

Hospodářská komora České republiky a Svaz průmyslu a dopravy České republiky varují před neuváženými kroky při nevyhnutelné energetické transformaci České republiky.

Zdroj: prumyslovaekologie.cz ► , 23. srpen 2019

2019-08-18

Odborníci kritizují „Zemanův“ kanál.
Studie, která dokládá smysluplnost, je podle nich jen účelová

Studie, jež podle resortu dopravy dokládá smysluplnost projektu vodní cesty Dunaj–Odra–Labe, je údajně účelová a plná chyb.

Zdroj: lidovky.cz ► , Eliška Nová 18. srpen 2019
2019-08-17

Povodí Labe chystá vyčištění umělého kanálu Alba z 15. století

Třebechovice pod Orebem (Hradecko) - Státní podnik Povodí Labe chystá vyčištění nánosů z vodního kanálu Alba, jehož vznik sahá do 15. století. Téměř 18 kilometrů dlouhý kanál vedoucí z Častolovic do Třebechovic pod Orebem má kvůli nánosům bahna snížený průtok. Krajině v okolí kanálu, který je kulturní památkou a patří k nejstarším vodním dílům v Česku, tak hrozí vysychání. Náklady na vyčištění kanálu vodohospodáři odhadují na 13 milionů korun.
 

Zdroj: ceskenoviny.cz ► , 14. srpen 2019

.
2019-08-16

Dny otevřených dveří na vodních dílech:

◀ Skalka, Březová, jezu Terezín a jezu Doksany;

16.8.2019 12:57 – 8.9.2019

◀ Fláje a Rauschenbach;

16.8.2019 12:37 – 8.9.2019

Akce jsou pořádány v rámci Dnů evropského dědictví dne 07. 09. 2019.

2019-08-16

Dokumentarista Moore opět provokuje:
Soláry a větrníky nás nezachrání, živí fosilní barony

Dokument Planet of the Humans, za kterým stojí známý filmový buřič Michael Moore, odhaluje znepokojivou provázanost velkého fosilního průmyslu s technologiemi obnovitelných a alternativních energetických zdrojů. Spolupracovník Moorea a režisér snímku Jeff Gibbs chtěl vědět, proč se nedaří snižovat produkci skleníkových plynů, i když státy podporují zelené zdroje energií nebo elektromobily.
Zdroj: euro.cz ► , František Novák 15. srpen 2019
2019-08-13

Německo bude kvůli Energiewende
k nyní plánovaným vedením potřebovat další severojižní propojení

Německo bude k současným třem plánovaným severojižním přenosovým linkám potřebovat pro realizaci Enregiewende, neboli transformaci svého energetického sektoru, další, čtvrté, vysokonapěťové stejnosměrné severojižní propojení. Uvedl to Německý síťový regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA).

Zdroj: oenergetice.cz ► , 12. srpen 2019
.
2019-08-11

Na přehradě Fláje se šetřilo materiálem, obří duté útroby hráze teď lákají turisty

Je to jediná krytá pilířová hráz v Česku, jedna ze dvou v Evropě a úplně jediná, která je přístupná veřejnosti. Vodní nádrž Fláje vznikla přehrazením stejnojmenného potoka v 60. letech minulého století a její unikátní technické řešení do odlehlé části Krušných hor přiláká každý den stovky návštěvníků. Podívejte se do útrob přehrady, které jsou od začátku léta volně přístupné.

Zdroj: aktualne.cz ► , 11. srpen 2019
2019-08-09

Státní dotace pro podporované energie má vzrůst na 27 miliard, navrhuje ministerstvo průmyslu

Výše příspěvku státu podporovaným zdrojům energie (POZE) má pro příští rok vzrůst na 27 miliard korun. Bude tak o 815 milionů korun vyšší než letos a předešlých dvou letech. Vyplývá to z návrhu vládního nařízení, které je nyní v připomínkovém řízení. Materiál vypracovalo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Část více než čtyřicetimiliardové podpory, kterou nepokryje státní dotace, zaplatí převážně spotřebitelé.

Zdroj: euro.cz ► , 8. srpen 2019
2019-08-05

Německo: V reakci na červnové problémy s nedostatkem výkonu v soustavě budou zpřísněna tržní pravidla

Německá elektrizační soustava ve třech dnech v červnu zaznamenala neočekávaně nedostatek výkonu, který přesáhl množství nasmlouvaných objemů výkonu v rámci podpůrných služeb. Německo se tak muselo spolehnout na pomoc ze zahraničí. Německý síťový regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) v reakci na tuto situaci zahájil konzultaci k otázce vymáhání odpovědného chování ze strany účastníků trhu s odpovědností za odchylku.

Zdroj: oenergetice.cz ► , 5. srpen 2019
.
2019-08-02 - aktualizováno 2019-08-05, 2019-08-07

Hráz se propadla, hrozí protržení. Obyvatelé malého anglického města se evakuují

Britská policie dnes nařídila evakuaci 6500 obyvatel městečka nedaleko Manchesteru kvůli obavám, že by se mohla protrhnout hráz místní vodní nádrže, poškozená po silném dešti. Městečko Whaley Bridge by podle zpravodajského webu BBC bylo při kolapsu hráze zaplaveno. Policie hrabství Derbyshire obyvatelům oznámila, že kvůli značnému ohrožení jejich životů musí svá obydlí okamžitě opustit. Technici mezitím začali z vodní nádrže Toddbrook Reservoir odčerpávat vodu. Část zdejší hráze, vybudované skoro před 200 lety, se propadla v důsledku několikadenního vytrvalého deště. Odborníci její stav vyhodnocují, zatímco policie ujišťuje, že pro případ jejího protržení existuje plán.

7. srpna: Po snížení hladiny čerpáním na bezpečnou úroveň se mohou evakuovaní obyvatelé Whaley Bridge vrátit domů.

2019-07-31

MPO vyhlásilo dne 26. 7. 2019 V. výzvu programu podpory Obnovitelné zdroje energie.

Ministerstvo průmyslu a obchodu chce podpořit výrobu a distribuci energie pocházející z obnovitelných zdrojů. Vypsalo V. výzvu programu Obnovitelné zdroje energie OP PIK 2014 až 2020.

Výzva V. programu podpory Obnovitelné zdroje energie >>>

2019-07-31

Ministerstvo zemědělství pomůže s budováním dalších rybníků, vodovodů a také opatření proti povodním. Získalo na ně půl miliardy korun navíc

Tisková zpráva – Ministerstvo zemědělství (MZe) podpoří ještě letos další výstavbu vodovodů a kanalizací, obecních rybníků a úpravy drobných vodních toků, opatření proti povodním a budování závlah. Žadatelům rozdělí navíc půl miliardy korun. 30. července o tom rozhodla vláda.

.
2019-07-31

Zásadní změny v ERÚ, novým předsedou rady je Stanislav Trávníček

Vláda na úterním jednání provedla zásadní změny ve vedení Energetického regulačního úřadu (ERÚ), končící členové rady podle ní nejednali v souladu se zájmy spotřebitelů. Novým předsedou rady úřadu kabinet jmenoval konzultanta poradenské společnosti EY Stanislava Trávníčka, dosavadnímu šéfovi rady Janu Pokornému neprodloužila vláda mandát. ČTK to řekl ministr průmyslu a obchodu, vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Byli také odvoláni členové rady Vladimír Vlk a Vladimír Outrata, které nahradí bývalá místopředsedkyně ERÚ Martina Krčová a dosavadní ředitel statistického odboru úřadu Petr Kusý.

2019-07-28

Vodním elektrárnám se po loňském podprůměrném roce dařilo v pololetí lépe

Vodním elektrárnám v Česku se po loňském velmi podprůměrném roce dařilo v letošním prvním pololetí o něco lépe. Důvodem bylo větší množství dešťových srážek a postupné tání sněhu. Vyplývá to z vyjádření oborových sdružení a firem. Například výroba elektráren Vltavské kaskády se podle mluvčí ČEZ Alice Horákové meziročně zvýšila o 48 procent na více než 562 gigawatthodin (GWh).
2019-07-28

Hráz Orlíku nově ustojí i 10 000letou vodu

Největší česká přehrada, vodní dílo Orlík, dostane nový bezpečnostní přeliv. Ten by měl ochránit hráz při velkých povodních před překročením maximální hladiny vody v údolní nádrži. Po úpravách by tak orlická hráz měla ustát i desetitisíciletou vodu s průtokem vody až 5 300 metrů krychlových za sekundu. Modernizací projde i lodní výtah.

O tomto projektu jsme zde již informovali článkem ze dne 2018-12-11

.
2019-07-27

Přečerpávací vodní elektrárna využívající opuštěný zlatý důl potřebuje další finance

Australská společnost Genex Power zahájila druhé kolo k získávání financí na první přečerpávací vodní elektrárnu na světě, která využívá opuštěný zlatý důl. PVE je součástí australského energetického hubu, ve kterém se nacházejí i ostatní obnovitelné zdroje energie, které jsou s přečerpávací vodní elektrárnou integrovány.

O tomto projektu jsme zde již informovali článkem ze dne 2017-10-07

2019-07-23

Novela zákona umožní omezit
průmyslu i domácnostem odběry vody

Vláda schválila novelu, která zrovnoprávní nadbytek i nedostatek vody. Vznikne plán a soupis, kdo co dělá, když udeří sucho. Podle toho, jak moc udeří, se začnou omezovat odběry. Bude-li zle, jako první se musí uskrovnit byznys, pak domácnosti. Nejvyšší prioritu získá základní infrastruktura, jako je výroba elektřiny a chod nemocnic.
2019-07-23

Keňa spustila největší větrnou farmu v Africe

Keňa otevřela větrnou farmu, která má pokrýt šestinu spotřeby elektřiny v zemi. Přibližně 70 procent elektřiny v Keni už nyní pochází z obnovitelných zdrojů, už příští rok by ale měla být “zelená” veškerá produkce elektřiny v zemi.

.
2019-07-23

Zástupci Nizozemska prosazují rozvoj zeleného i modrého vodíku v EU

Evropská komise by podle zástupců Nizozemska měla co nejdříve vytvořit trh s vodíkem na úrovni EU. Především co se týče sjednocení standardů jeho výroby. Zároveň by neměl být podporovaný pouze zelený vodík, tedy vyráběný pomocí elektřiny z obnovitelných zdrojů, ale také vodík modrý. Modrý vodík je sice vyráběný z fosilních paliv, nicméně emise CO2 jsou během výroby zachytávány pomocí CCS technologie.

2019-07-20

Vláda asi odmítne návrh na ústavní ochranu vody a půdy

Za pouhé prohlášení bez praktických důsledků zřejmě označí vláda ANO a ČSSD návrh opozičních lidovců na ústavní ochranu vody a půdy. K novele, pro jejíž schválení by se musela najít v obou parlamentních komorách třípětinová většina, by měl kabinet poslat zákonodárcům podle podkladů pro pondělní schůzi záporné stanovisko.

2019-07-08

Jádro v Česku postaví ČEZ. Firma ale bude moci při potížích převést investici za 250 miliard na stát

Investory nových jaderných zdrojů v Česku budou dceřiné firmy energetické společnosti ČEZ - EDU II pro Jadernou elektrárnu Dukovany a ETE II pro Jadernou elektrárnu Temelín. Navrhovaný investorský model stavby v pondělí schválila vláda. Oznámil to vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

.
2019-07-08

Malá vodní elektrárna Ivančice získala cenu Technologické agentury ČR

V úterý 18. června 2019 byli na Galavečeru v Betlémské kapli oceněni soutěžící, kteří získali tituly a další ceny v 16. ročníku celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie, inovace roku 2018. Mezi oceněnými bylo také Povodí Moravy, s. p, uvedl jeho mluvčí Petr Chmelař.
2019-07-06

Obrovská lopatka Haliade-X 12MW je v celku

Společnost LM Wind Power vyrobila první lopatku pro větrnou turbínu Haliade-X 12MW společnosti GE ve své továrně ve francouzském Cherbourgu.

Doplněno [2019-07-07]

2019-07-04

4 největší vodní elektrárny světa

Vodní elektrárny jsou pozoruhodné stavby, které jsou v některých zemích naprosto zásadní při výrobě elektřiny nebo regulaci vody. Podívejte se na 4 největší vodní elektrárny světa:
  1. Tři soutěsky v Číně;
  2. Itaipu mezi Brazilií a Paraguají;
  3. Xiluodu v Číně;
  4. GURI ve Venezuele.
.
2019-07-03

Obnovitelné zdroje pokryly skoro polovinu německé spotřeby. Ohrožují ale stabilitu sítě

Podíl obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě elektřiny v Německu dosáhl v prvním pololetí rekordních 44 procent. Zatímco zastánci Energiewende slaví, správci přenosové soustavy nadšení krotí. Extrémní dávky zeleného proudu totiž podle nich ohrožují stabilitu sítě.
2019-07-01

Plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov obdržela provozní licenci

Společnost Rosenergoatom JSC (součást Energetické divize ROSATOM) získala licenci na provozování jaderného zařízení plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov po dobu 10 let až do roku 2029.

◀ Bulletin Pro členy SPVEZ
2019-06-30

Soukromý energetik
Elektronický informační bulletin
Ročník XXVIII. 4/2019 Červen

OBSAH: Úvodník | Stanovisko SPVEZ, z. s., k §12 „suché novely“ zákona o vodách | Stanovisko SPVEZ, z. s., k návrhu novely zákona o POZE | Odstraňování migračních překážek ve vodních tocích | Zápis ze zasedání vedení č. 2019_2 | Zápis ze zasedání vedení č. 2019_3 | Statistika oboru MVE 2014 – 2018 | Inzerce
& příloha: ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA Z HODNOCENÍ DOPADŮ REGULACE
2019-06-25

Každá země by měla být zodpovědná za svou energetickou bilanci

Atomová energie nemá alternativu, říká v rozhovoru vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl. A dodává: „V první řadě chceme postavit zdroj o výkonu do 1200 megawattů s tím, že cílem je následné rozšíření na dvojnásobek. Uvědomujeme si, že je to jen náhrada Dukovan plus 400 megawattů, což je kapacita lokality kvůli vodě.“
.

Vltavská kaskáda

Prezentace energetického využití řeky Vltavy vodními díly na ní postavenými. Od pramene Vltavy po soutok s Labem.

Vltavská kaskáda je soustava vodních děl na řece Vltavě. Jde o celkem 9 přehrad vybudovaných po etapách mezi lety 1930 a 1992. Do Vltavské kaskády patří přehrada zadržující největší objem vody z českých nádrží (Orlík) i přehrada největší co do plochy hladiny (Lipno). Vodní elektrárny v přehradách kaskády produkují elektrický výkon až 750 MW. (zdroj: Wikipedie)

2019-04-18

Migrační prostupnost vodních toků ČR

PŘEDNÁŠKA:
Ing. Pavel Marek
AOPK ČR, Komise pro rybí přechody.
Valná hromada SPVEZ, z.s. Praha - Holešovice, 30. března 2019
◀ Bulletin Pro členy SPVEZ
2019-04-18

Soukromý energetik
Elektronický informační bulletin
Ročník XXVIII. 3/2019 Duben

OBSAH: Úvodník | Zápis z VH SPVEZ, z. s. | Zpráva vedení o činnosti | Zpráva Dozorčí rady | Rozpočet SPVEZ, z. s., na rok 2019 | Usnesení VH | Inzerce
.
2019-04-18

Stát musí novelizovat legislativu pro stabilní rozvoj OZE

Nový ministr průmyslu a obchodu (MPO) Karel Havlíček včera v rozhovoru pro Hospodářské noviny prohlásil, že obnovitelné zdroje energie budou důležitou součástí energetického mixu naší země. „Je naprosto nezbytné novelizovat legislativní podmínky pro jejich další stabilní rozvoj, například zákon o podporovaných zdrojích energie, což je minimálně v ročním skluzu," doplnil Havlíček.

2019-04-16

Reaktor v kontejneru.
Kanada chce být jedničkou nové technologie

Kanadské úřady dostaly první žádost o stavbu ukázkového zařízení nové kategorie malých jaderných reaktorů. Tento by se měl údajně vejít do běžného dopravního kontejneru.

2019-04-16

IRENA: Největší podíl na světovém přírůstku instalovaného výkonu mají OZE

Mezinárodní agentura pro obnovitelnou energii (IRENA) vydala každoročně vydávanou statistiku Renewable Capacity Statistics 2019 o obnovitelných zdrojích energie. V roce 2018 bylo přidáno 171 GW instalovaného výkonu obnovitelných zdrojů. Jedná se o meziroční nárůst o 7,9 % způsobený primárně novými přídavky solárních a větrných elektráren. Globální instalovaný výkon elektráren je nyní přibližně z jedné třetiny tvořen obnovitelnými zdroji.

.
2019-04-11

Z historie romantické MVE
Les Království na Labi

Vodní nádrž Les Království je údolní přehradní nádrž s vodní elektrárnou z počátku 20. století, jež je díky svému romantickému vzhledu vyhledávaným turistickým cílem v okolí vrchu Zvičina. Z povzdálí působí díky věžičkám s červenými střechami na hrázi spíše jako zámek než přehrada, v podobném pohádkovém duchu jsou vybudovány také všechny s ní související stavby.

2019-04-05

100 % elektřiny z obnovitelných zdrojů do roku 2050?

K dosažení stoprocentního podílu elektřiny z obnovitelných zdrojů v Evropě do poloviny 21. století by bylo nutno zvýšit instalovaný výkon z 537 GW v roce 2017 na 2 055 GW. Je to sice velkolepé, ale zdaleka to nestačí. Boj proti změně klimatu vyžaduje víc, než vyrábět elektřinu. Vyžaduje změnu služeb, které dnes zcela závisejí na fosilních palivech, jako jsou například všechny druhy dopravy, vytápění budov, dodávky technologického tepla pro průmyslová odvětví, atd.…

2019-04-03

Hoover Dam:
Nejslavnější přehrada světa, jejíž obrovská hráz tuhne už 80 let

Postavili ji uprostřed Mohavské pouště. V místech, do kterých až do té doby nevedly žádné silnice. A i přesto ji postavili v rekordním čase. Přehrada Hoover Dam. Většinu rekordů, které držela, už vzal čas, ale přehrada Hoover Dam dál zůstává symbolem celých USA. Tisíce lidí každý rok stojí na 220 metrů vysoké hrázi a s úžasem pozorují hloubku pod sebou. Mimochodem, ta hráz není ani po 80 letech od dokončení definitivně ztuhlá…

.
2019-04-03

Světová kapacita větrných elektráren má do 2023 vzrůst o 50 procent

Instalovaná kapacita větrných elektráren po celém světě by se v příštích pěti letech mohla zvýšit o 50 procent díky dalšímu poklesu nákladů a novým instalacím v rozvojových zemích.

2019-03-28

Seminář k aktuálním otázkám budování a provozu
malých vodních elektráren „MVE 2019“

Tato tradiční každoroční jarní akce, nejen pro členy SPVEZ,
se letos koná ve dnech 17. - 19. května. Místo: Trutnov, hotel Patria, Náchodská 358

POZVÁNKA

.
2019-03-27

ČEPS čelil přebytkům výkonu z distribučních soustav

Silný vítr a nízká víkendová poptávka poslaly ceny elektřiny do záporných hodnot. Mimořádně vysoká výroba německých větrných elektráren a nízká víkendová poptávka poslaly ceny elektřiny na českém denním trhu v neděli 17. 3. do záporných hodnot. Záporné ceny bylo dosaženo pro 15 obchodních hodin.

2019-03-23

Světoví klimatičtí vědci z Mezinárodního panelu pro klimatické změny varují, že již zbývá jen „tucet“ let na to, aby se podařilo ustálit průměrnou globální teplotu na úrovni maximálně 1,5 stupně Celsia nad předindustriální hodnotou. Varovná zpráva byla uveřejněna 8. 10. 2018. V souvislosti se změnou klimatu se zdůrazňuje nejenom význam jaderné energie, ale rovněž se konstatuje, že OZE samotné nemohou vyřešit klimatickou a energetickou krizi.

.
2019-03-19

Odborníci se nyní ptají, zda může v budoucnu v souvislosti s přechodem na elektromobilitu docházet k blackoutům. K rozsáhlému výpadku elektrického proudu došlo před pár týdny v Berlíně. Příčinou byla sice porucha vedení, událost však jasně ukázala, jak dokáže výpadek proudu ochromit veřejný život a jak důležitá je stabilní síť. To platí i s ohledem na takzvanou „změnu v dopravě“, v rámci níž mají být dieselové a benzinové motory nahrazeny elektromobily.

2019-03-18

Stát v současnosti neuvažuje o podpoře na nákup elektromobilů pro fyzické osoby. Bude pokračovat ve vypsaných programech pro podnikatele a úřady. Po skončení kolokvia vlády se zástupci automobilového průmyslu to uvedl premiér Andrej Babiš. Řekl, že stát dal 1,2 miliardy korun na rozvoj infrastruktury, zejména výstavby dobíjecích stanic, a pokračují dotační programy na pořizování elektromobilů a ekologických aut pro podniky, respektive státní úřady a organizace.

Upozornění pro členy Svazu podnikatelů pro využití energetických zdrojů

Valná hromada Svazu se koná už v sobotu 30. 3. 2019. Pozvánku členové Svazu mají uvedenu v Bulletinu č. 2/2019.
2019-03-17

V Evropě jsme jediný stát, který „žije“ z atmosférických srážek – deště a sněhu a nikdy nám víc vody odnikud nepřibude. Našimi řekami nám odtéká mimo Česko nemalý objem vody. Území České republiky je „střechou“ Evropy a jsme také jedinou zemí ze všech 27 států Evropské unie, která není přímo nebo nepřímo moderní vodní cestou napojena na moře.

.
2019-03-12

Po rozhodnutí, že země odstaví kromě jaderných elektráren i uhelné, se v samotném Německu, v dalších evropských státech a dokonce i v Bruselu začínají ozývat obavy, jak tento energetický experiment dopadne a kdo jej nakonec zaplatí. Komentátor deníku Die Welt Daniel Wetzel je shrnul do konstatování, že Německo začíná experimentovat na vlastním těle, protože současný zásah do energetického trhu je ještě vážnější a riskantnější než ukončení provozu jaderných elektráren. Bude to nákladné, riskantní a pro ochranu klimatu málo prospěšné. Může to vůbec skončit dobře? ptá se Wetzel.

2019-03-09

ERÚ zahajuje cenové kontroly podporovaných zdrojů energie

Úvodní desítku cenových kontrol podporovaných zdrojů energie v těchto dnech zahajuje Energetický regulační úřad (ERÚ). Jde o první kontroly svého druhu od roku 2016, kdy byl novelizován energetický zákon.

2019-03-07

Česká republika patří v Evropě k zemím s nejnižší mírou materiálové deprivace, kdy si lidé nemohou z finančních důvodů dovolit alespoň čtyři z devíti sledovaných položek, které většina obyvatel považuje za žádoucí či nezbytné pro přiměřený život. Podobné je to i při porovnání energetické chudoby, tedy možnosti dostatečně vytápět byt. V roce 2017 uvedlo téměř 7,8 % obyvatel Evropské unie (EU) v celoevropském průzkumu, že si nemohou dovolit dostatečně vytápět svůj domov. Tento podíl dosáhl vrcholu v roce 2012 (10,8 %) a v následujících letech se neustále snižoval.
V roce 2017 pro ČR byl tento ukazatel jen ve výši 3,1 %.

.
2019-03-04

K aktuálnímu tématu rozvoje obnovitelných zdrojů energií po roce 2020 odpovídal Milan Řepka, mluvčí a ředitel odboru komunikace Ministerstva průmyslu a obchodu.

2019-03-04

Konzultační společnost McKinsey vydala aktuální energetickou prognózu na příštích 15 let a své závěry shrnula do pěti hlavních bodů. Jsou to: poptávka po energii po 2035, spotřeba elektřiny do 2050, podíl fosilního paliva k 2035, vrchol poptávky po ropě počátkem 30 let, snížení emisí nebude dostatečné pro udržení globálního oteplování pod 2 °C.

◀ Bulletin Pro členy SPVEZ
2019-03-02

Soukromý energetik
Elektronický informační bulletin
Ročník XXVIII. 2/2019 Březen

OBSAH: Úvodník | Pozvánka na valnou hromadu | Zápis ze zasedání vedení SPVEZ č. 2019_1 | Zásadní připomínka SPVEZ, z. s. k novele VZ | Dr. Kubala – ředitel Povodí Vltavy – rozhovor k suchu | Ing. Vrána – článek ryby | Štípský – článek do Energie 21 | Příprava světové zprávy o MVE | Článek – aukce Německo.
.

Nesouhlasné stanovisko SPVEZ, z.s.
s připomínkou MŽP č. 3,
ke změně zákona č. 254/2001 Sb., o vodách

Nesouhlasné stanovisko SPVEZ, z.s. se zásadní připomínkou č. 3, podanou Ministerstvem životního prostředí k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů.
.
2019-02-28

Česká firma HE3DA podepsala licenční smlouvu s americkým partnerem. V USA se chystá stavba továrny na originální české baterie HE3DA, jejichž autorem je technik Jan Procházka.

2019-02-28

Projekt obří australské přečerpávací elektrárny o výkonu Temelína má zelenou

Projekt obří australské přečerpávací vodní elektrárny Snowy Hydro 2.0, která má zemi pomoci s přechodem od stárnoucích uhelných elektráren k obnovitelným zdrojům, byl schválen australskou vládou. První část rozšíření by měla být hotova v roce 2024.

2019-02-27

Státní energetická inspekce prověří subvence výrobnám čisté energie

Nezvládnutá podpora ze strany státu vedle prodražení spotřebitelských účtů zhoršila pověst čistých zdrojů energie. Na pranýři jsou především sluneční elektrárny. Nejdřív se stát zaměří na to, plynou-li nynější výplaty oprávněně. Ve druhém sledu zkontroluje, není-li veřejně dotovaný projekt tak ziskový, že tolik podpory nepotřebuje.

.
2019-02-24

Klimatické změny a energetika

Globální oteplování, které se mimo jiné projevuje také dlouhými obdobími bez deště, začíná působit problémy i ve světové energetice. Nejzranitelnější jsou podle očekávání vodní elektrárny, ale zkušenosti z posledních několika let ukazují, že klimatické změny mohou ovlivnit výrobu elektřiny i v uhelných, jaderných a zdánlivě paradoxně i ve větrných a fotovoltaických elektrárnách.

Statistická data ke Světové zprávě o rozvoji MVE za ČR k 31. 12. 2017

Svaz podnikatelů pro využití energetických zdrojů, z.s. zpracoval na základě požadavku Mezinárodního centra pro malé vodní elektrárny (ICSHP), působící pod záštitou Organizace spojených národů pro průmyslový rozvoj (UNIDO), podklady za ČR pro třetí vydání Světové zprávy o rozvoji malých vodních elektráren (WSHPDR 2019).
2019-02-19

V Praze byla představena publikace Světového energetického výhledu

Pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu se v Praze konala prezentace aktuálního vydání Světového energetického výhledu – World Energy Outlook 2018. Přijela ho představit Laura Cozzi, která v Mezinárodní energetické agentuře zodpovídá za modelování energetických predikcí a vede divizi, která každoročně připravuje vydání této vlajkové publikace. Prezentaci zahájila v prostorách Ministerstva průmyslu a obchodu ministryně Marta Nováková.

.
2019-02-18
Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou kapacitou. Zařízení by dokázalo napájet velké okresní město českého formátu po dobu několika hodin. Baterie má mimo jiné omezit používání naftových agregátů. Celý projekt se skládá z 15 úložišť na deseti různých lokalitách hlavního města Abú Zabí, která se stavěla během posledních několika let. Tucet z nich má maximální výkon 4 MW, doplňují je pak tři větší 20 MW baterie.
 

Příprava Světové zprávy o rozvoji MVE

Svaz podnikatelů pro využití energetických zdrojů, z. s. (SPVEZ), obdržel písemné pozvání od Mezinárodního centra pro malé vodní elektrárny (ICSHP), působícího pod záštitou Organizace spojených národů pro průmyslový rozvoj (UNIDO), ke spolupráci na tvorbě v pořadí třetího vydání Světové zprávy o rozvoji malých vodních elektráren (WSHPDR 2019).
2019-02-13

Fosilní zdroje postupně dojdou, takže je potřeba v každém případě za ně hledat náhradu. I když se v posledních letech intenzivní prospekce a hlavně díky pokročilým způsobům těžby stále více ukazuje, že se jejich zásoby budou ztenčovat mnohem pomaleji a mohly by vydržet i řadu staletí. Ovšem spalování fosilních paliv, zvláště uhlí a ropy, produkuje emise škodlivin, které dusí města a mají významné zdravotní dopady. Dalším potenciálním rizikem jsou emise oxidu uhličitého. Ty by mohly mít dopady na vývoj klimatu a ovlivňovat tak životní podmínky v různých oblastech.

.
2019-02-11

Bez elektřiny si dnes neumíme svůj život ani představit. Před sto lety přitom i přes pokročilou industrializaci českých zemí využívala elektřinu jen třetina domácností. Celoroční spotřeba nového státu činila 1 000 GWh za rok, loni se v České republice spotřebovalo téměř 74 000 GWh elektřiny.

2019-02-06

Společnost HE3DA dokončila výstavbu obří haly nedaleko Havířova, kde se má již letos na podzim zahájit výroba bateriových systémů pro skladování energie. Oznámil to minulý týden investor a akcionář HE3DA Radomír Prus ve svém rozhovoru pro deník E15.

2019-02-06

Propojení českého denního trhu se zbytkem Evropy je zase o krok blíže

Národní regulační orgány Německa, Rakouska, Polska, České republiky, Slovenska, Maďarska a Rumunska požádaly ve společném dopise provozovatele přenosových soustav a nominované organizátory trhu s elektřinou v uvedených státech o zahájení dočasného projektu propojování denních trhů s elektřinou. Český denní trh je již od listopadu 2014 propojen s denními trhy Slovenska, Maďarska a Rumunska.

.
2019-02-03

Nord Stream 2 může pomoci naplnit českou plynárenskou síť

Plánovaný plynovod Nord Stream 2, který spojí Rusko přímo s Německem po dně Baltského moře, může pomoci s naplněním české plynárenské sítě, řekl to náměstek ministryně průmyslu pro suroviny a energetiku René Neděla. Stavbu plynovodu dlouhodobě kritizují některé evropské státy a USA.

2019-02-02

Belgii a Británii propojil nový podmořský kabel, má zajistit lepší využití OZE a vyšší bezpečnost dodávek elektřiny

Belgii a Británii propojil nový podmořský kabel, má zajistit lepší využití OZE a vyšší bezpečnost dodávek elektřiny. Přenosové soustavy Velké Británie a Belgie včera propojilo první podmořské kabelové vedení mezi těmito zeměmi. Po 10 letech plánování, příprav a výstavby tak vedením Nemo Link během noci ze středy na čtvrtek začala z Belgie proudit do Británie první elektřina.

2019-01-26

Německo by mělo do konce roku 2038 skončit s uhelnou energií

Německo přestane používat energii z uhlí nejpozději do konce roku 2038. V případě souhlasu všech stran bude možné termín předsunout už na rok 2035. Po mnohahodinovém závěrečném jednání se na tom v sobotu časně ráno usnesla německá takzvaná uhelná komise. Uhelná komise, v níž zasedali zástupci vlády, průmyslu, odborů i organizací na ochranu životního prostředí, sice o konci uhelné energie v Německu nerozhoduje sama - primární zodpovědnost připadne vládě a parlamentu, přesto je ale její doporučení považováno za klíčové, protože se počítá s tím, že se jím politici budou řídit.

.
2019-01-26

Jeden „drát“ by stačil pro celou ČR. Nové elektrické vedení láme rekordy

Provozovatel čínské přenosové sítě spustil nejvýkonnější a nejdelší vedení světa. Na samém konci roku 2018 padl další zajímavý technický rekord. Podle informace na stránkách státního provozovatele elektrické sítě začala 31. prosince 2018 fungovat rekordní linka pro přenos elektrické energie. Putuje jím elektřina o napětí více než milion voltů a je jí dost na to, aby pokryla spotřebu celé České republiky i v největších špičkách.

2019-01-25

Stát odstranil past na solárníky

Majitelé slunečních elektráren už při nucené výměně solárních panelů nepřijdou o provozní podpory. Dosud jim hrozil propad příjmů na desetinu. Provozovatelé fotovoltaických elektráren mohou mít klidnější spaní. Pokud by je teď k výměně nebo rekonstrukci solárních panelů přinutily nezaviněné události, neklesnou jim provozní podpory, tedy buď zaručené výkupní ceny, nebo bonus za „zelenou“ elektřinu.

2019-01-22

Betonový akumulátor energie

Se skladováním energie mohou pomoci betonové bloky. Švýcarská společnost Energy Vault představila nový koncept pro akumulaci energie, který by měl být levnější a nabídnout mnohem delší životnost, než mají současné baterie. Princip této technologie je tak jednoduchý, až se skoro nechce věřit, že to nikoho dosud nenapadlo. Akumulace energie spočívá ve vytahování betonových závaží do výšky – podobně jako u nástěnných mechanických hodin.

.
2019-01-19

Geotermální elektrárny

Geotermální energie je přirozený projev tepelné energie zemského jádra. Využívá se ve formě tepelné energie (pro vytápění nebo i chlazení), či pro výrobu elektrické energie v geotermálních elektrárnách. Řadí se mezi obnovitelné zdroje energie, avšak nemusí to platit vždy — některé zdroje geotermální energie se mohou vyčerpat v horizontu desítek let.

◀ Bulletin Pro členy SPVEZ
2019-01-15

Soukromý energetik
Elektronický informační bulletin
Ročník XXVIII. 1/2019 Leden

OBSAH: Úvodník | Dopis AHE ČR | Odpověď z ministerstva financí | Odpověď z ministerstva spravedlnosti | Odpověď z ministerstva zemědělství | Příloha – vyjádření KOPREA | Odpověď ministerstva zemědělství | Inzerce.
2019-01-14

Evropská unie zveřejnila jako své legislativní akty v úředním věstníku Evropské unie ze dne 11.12.2018 trojici předpisů, které budou usměrňovat vývoj evropské energetiky v příští dekádě

  • NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (EU) 2018/1999 o správě energetické unie a opatření v oblasti klimatu
  • SMĚRNICI EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (EU) 2018/2001 o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů
  • SMĚRNICI EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (EU) 2018/2002, kterou se mění směrnice 2012/27/EU o energetické účinnosti
.
2019-01-07

Kein Blackout: V Německu se loni poprvé vyrobilo přes 40 % elektřiny z OZE, aniž by došlo ke kolapsu sítě

Obnovitelné zdroje energie (OZE) dosáhly v roce 2018 u našich sousedů v Německu rekordní výroby a jejich podíl na energetickém mixu představoval 40,2 %. Celkem zelené elektrárny v Německu dodaly do sítě v uplynulém roce 218 TWh/r. Informoval o tom portál strom-report.de a také Fraunhoferův institut.

2019-01-03

Český bateriový kontejner úspěšně otestován v Německu

Bateriové úložiště o kapacitě 1,3 MWh, které před nedávnem představila česká společnost Energon Advanced Energetics, má za sebou úspěšnou zkoušku v ostrém provozu. Od konce listopadu ho testuje německá centrála společnosti AEG Power Solutions, která jej vybavila měniči. U příležitosti testování byl unikátní „all-in-one“ kontejner představen obchodním partnerům z celé Evropy a obě firmy zároveň oznámily partnerství i pro další bateriové projekty.

2019-01-03

Na dostavbě Dukovan trvám, investice do jádra je návratná, tvrdí Andrej Babiš

Největší zakázka státu v poslední době, dostavba pátého bloku Dukovan, je opět ve hře. Vláda vyzvala ČEZ, ať začne chystat výběrové řízení. Premiér Andrej Babiš (ANO) je skálopevně přesvědčen, že investice odhadovaná až na 150 miliard korun, je návratná.

.